Milka a Milko - nová detská kniha - Nadané dieťa

Nadané dieťa
September 2021
KLUB NADANÝCH DETÍ
OD 3. SEPTEMBRA 2021 JE SPUSTENÁ REGISTRÁCIA DO DVOCH PREŠOVSKÝCH KLUBOV NADANÝCH DETÍ. ODPORÚČAME VÁM ZAREGISTROVAŤ DETI ČO NAJSKÔR. POČET MIEST JE LIMITOVANÝ.
September 2021
PRVÉ STRETNUTIE KND
STRETNUTIE ŠKOLÁKOV Z KLUBU NADANÝCH DETÍ SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLY DSA V PREŠOVE BOLO VENOVANÉ ROZVÍJANIU LOGICKÉHO MYSLENIA A KOMUNIKAČNÝCH ZRUČNOSTÍ.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Október 2021
ROZUMIEME NADANÝM
INTELEKTOVO NADANÝM DEŤOM SA DNES NA SLOVENSKU VENUJÚ NAJMÄ ZAPÁLENÍ PEDAGÓGOVIA. MNOHO PROJEKTOV PRE TÚTO SKUPINU MLADÝCH PRINÁŠA INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM.
September 2021
NADANÉ DETI EXPERIMENTOVALI
ŠKOLÁCI ZO SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLY DSA V PREŠOVE SA STRETÁVAJÚ V KLUBE NADANÝCH DETÍ. JEDNO ZO SEPTEMBROVÝCH STRETNUTÍ VENOVALI EXPERIMENTOM. BOLI ÚŽASNÉ!
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Milka a Milko - nová detská kniha

Aktivity
Milka a Milko, detská knižka o palacinkách, rodine a láske v nej

Rýdzo slovenských leporel je ako šafranu. Je komplikovanejšie ich vyrobiť  a je to finančne náročnejšie ako ich dať tlačiť do Číny. Spisovateľka Marka Staviarska a výtvarník Marek Holeša by radi také vytvorili. Nielen pre svoje tri detičky. Aj pre všetky ostatné. Ručne maľované, od srdca napísané, zdanlivo o pripálených palacinkách a pritom o RODINE. A o LÁSKE.
Túžba vyrobiť spoločnú knižku tu bola vždy. Aj pokusy začať boli. Ale viete aký je život. Rýchly.

O čom je knižka?
Rodinný život je ako cirkusové vystúpenie – trochu šialený, pestrofarebný, plný vecí a ľudí, občas nebezpečný a napínavý, ale je v ňom celé srdce a mnoho premnoho lásky a aj sa veľa nasmejete. – Veď to dobre poznáte.
Počas pandémie, medzi stenami bytu, to všetko bolo ešte intenzívnejšie, aj hroziace konflikty, ale nakoniec nám vždy pomohla kooperácia, vzájomná pomoc a spoločná hra. – vravia Marek a Marka – autori knižky. A tak si Marek s Markou, rodičia Marínky, Adamka a Dorotky povedali: O tom bude naša prvá spoločná knižka! O rodinnom živote, ktorý je ako na kolotoči a nie vždy úplne ideálny, ale láskou a vzájomnou pomocou to môžeme zvládnuť.

Je aj o potrebe vzájomnej blízkosti a o tom, aké skvelé je sedieť pri spoločnom stole, aj keď medzi tým trebárs pripálite palacinky...

Marka najskôr písala a škrtala, písala a škrtala, ale potom vznikli verše o palacinkách, ktoré ich detičky už vedia naspamäť. Teda okrem Dorotky – tá má rok a jej najobľúbenejšie slová sú mama a tata.

Básnička je veselá, trošililinku napínavá (veď čo ak ostanú bez večere!) a plná lásky. Pre detičky od 2-7 rokov. Starší si môžu skúšať čítať aj sami.. Ale aj tak... Aj keď už vedia čítať, majú najradšej, keď im čítate vy – rodičia - aj vy to tak máte?

Marku pri písaní inšpirovali také velikánky slovenskej literatúry ako Mária Ďuríčková, Mária Rázusová Martáková, či Ľudmila Podjavorinská. Alebo tiež Môj Macík v preklade Márie Rázusovej Martákovej. Marek si obrázky najskôr nakreslil ceruzou. Bola to preňho veru výzva! Nie je ilustrátor, ale maliar a aj keď sa to možno nezdá, nie je to to isté. Preto sa musel na chvíľu vžiť do role ilustrátora a naštudoval si snáď všetky leporelá na svete. Najťažšie bolo preňho zistenie, že okrem ručnej kresby a maľby si nakoniec musí predsa len sadnúť k počítaču a obrázky dlhé hodiny retušovať, aby boli vhodné na tlač. Pri maľbe zvolil techniku gvašu a veselú farebnosť.. Lebo však – taký pravý „cirkusový" rodinný život je predsa poriadne farebný!
Vyrobené na Slovensku
Rýdzo Slovenských leporel je veľmi málinko. Hlavné dôvody sú tieto:
• Príprava ilustrácií do tlače - a ešte k tomu ručne maľovaných je náročná technicky i časovo.
• Ďalším dôvodom je cena a miesto tlače. Na Slovensku existuje len jedna tlačiareň, ktorá sa venuje tlači leporel a to GRAFOBAL Skalica, ktorá má históriu i prax a tiež kvalitu. Tlačila aj takú kultovú knižočku akou je leporelo Môj Macík. Radi by Milka a Milku tlačili práve v Grafobale. Bude to však finančne náročnejšie ako v Číne.

VESELÝ VIDEOKLIP
Pripravili sme si pre vás s našim rodinným tímom aj veselý a farebný videoklip s pesničkou, v ktorej sa spieva o čom je knižôčka. Text pesničky plánujeme tiež dostať do knižky, aby ste si po prečítaní mohli i zaspievať. Pieseň naspievala Barbora Švidraňová, V klipe uvidíte, že sme si ani slovíčko nevymysleli, ale že všetko, čo je v knižke napísané i nakreslené je naozaj. :)

Vznik knižky môžete podporiť v crowdfundingovej kampani na:
a budete medzi prvými, ktorí novučičkú knižku budú držať v rukách. Alebo si môžete vybrať z iných zaujímavých knižných odmien.
Ako knižka vznikla a čerstvé informácie o jej tvorbe nájdete na FB: Milka a Milko alebo na FB vydavateľstva Staviarsky alebo na instagramoch tvorcov: marekholesa, staviarskamarka
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2021
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah