Milka a Milko - nová detská kniha - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2022
LOGIFORMIÁDA
NADANÉ DETI Z KLUBU NADANÝCH DETÍ PRI SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE SA ZAPOJILI DO TESTOVANIA LOGICKEJ SÚŤAŽE LOGIFORMIÁDA. NAPÄTIE SA DALO KRÁJAŤ!
Apríl 2022
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
PEDAGOGICKÁ FAKULTA PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE UŽ PO DESIATYKRÁT ZORGANIZOVALA TRADIČNÉ FINÁLOVÉ KOLO LOGICKEJ OLYMPIÁDY ŽIAKOV SO VŠEOBECNÝM INTELEKTOVÝM NADANÍM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2022
MIMORIADNY ÚSPECH!
LOGICKÉ MYSLENIE A ZRUČNOSTI POTREBNÉ PRE VSTUP DO ŠKOLY SI BUDE TENTO ROK ROZVÍJAŤ 6411 DETÍ Z 331 MATERSKÝCH ŠKÔL. IDE O NAJVYŠŠÍ POČET ZAREGISTROVANÝCH DETÍ OD VZNIKU SÚŤAŽE.
Apríl 2022
SILNÉ STRÁNKY NADANÝCH
NADANÉ DETI CVIČILI ROZMANITÉ TALENTY A NADANIA. TO VŠETKO V KLUBE NADANÝCH DETÍ PRI ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA ŠMERALOVEJ ULICI V PREŠOVE POD HLAVIČKOU INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Milka a Milko - nová detská kniha

Aktivity
Milka a Milko, detská knižka o palacinkách, rodine a láske v nej

Rýdzo slovenských leporel je ako šafranu. Je komplikovanejšie ich vyrobiť  a je to finančne náročnejšie ako ich dať tlačiť do Číny. Spisovateľka Marka Staviarska a výtvarník Marek Holeša by radi také vytvorili. Nielen pre svoje tri detičky. Aj pre všetky ostatné. Ručne maľované, od srdca napísané, zdanlivo o pripálených palacinkách a pritom o RODINE. A o LÁSKE.
Túžba vyrobiť spoločnú knižku tu bola vždy. Aj pokusy začať boli. Ale viete aký je život. Rýchly.

O čom je knižka?
Rodinný život je ako cirkusové vystúpenie – trochu šialený, pestrofarebný, plný vecí a ľudí, občas nebezpečný a napínavý, ale je v ňom celé srdce a mnoho premnoho lásky a aj sa veľa nasmejete. – Veď to dobre poznáte.
Počas pandémie, medzi stenami bytu, to všetko bolo ešte intenzívnejšie, aj hroziace konflikty, ale nakoniec nám vždy pomohla kooperácia, vzájomná pomoc a spoločná hra. – vravia Marek a Marka – autori knižky. A tak si Marek s Markou, rodičia Marínky, Adamka a Dorotky povedali: O tom bude naša prvá spoločná knižka! O rodinnom živote, ktorý je ako na kolotoči a nie vždy úplne ideálny, ale láskou a vzájomnou pomocou to môžeme zvládnuť.

Je aj o potrebe vzájomnej blízkosti a o tom, aké skvelé je sedieť pri spoločnom stole, aj keď medzi tým trebárs pripálite palacinky...

Marka najskôr písala a škrtala, písala a škrtala, ale potom vznikli verše o palacinkách, ktoré ich detičky už vedia naspamäť. Teda okrem Dorotky – tá má rok a jej najobľúbenejšie slová sú mama a tata.

Básnička je veselá, trošililinku napínavá (veď čo ak ostanú bez večere!) a plná lásky. Pre detičky od 2-7 rokov. Starší si môžu skúšať čítať aj sami.. Ale aj tak... Aj keď už vedia čítať, majú najradšej, keď im čítate vy – rodičia - aj vy to tak máte?

Marku pri písaní inšpirovali také velikánky slovenskej literatúry ako Mária Ďuríčková, Mária Rázusová Martáková, či Ľudmila Podjavorinská. Alebo tiež Môj Macík v preklade Márie Rázusovej Martákovej. Marek si obrázky najskôr nakreslil ceruzou. Bola to preňho veru výzva! Nie je ilustrátor, ale maliar a aj keď sa to možno nezdá, nie je to to isté. Preto sa musel na chvíľu vžiť do role ilustrátora a naštudoval si snáď všetky leporelá na svete. Najťažšie bolo preňho zistenie, že okrem ručnej kresby a maľby si nakoniec musí predsa len sadnúť k počítaču a obrázky dlhé hodiny retušovať, aby boli vhodné na tlač. Pri maľbe zvolil techniku gvašu a veselú farebnosť.. Lebo však – taký pravý „cirkusový" rodinný život je predsa poriadne farebný!
Vyrobené na Slovensku
Rýdzo Slovenských leporel je veľmi málinko. Hlavné dôvody sú tieto:
• Príprava ilustrácií do tlače - a ešte k tomu ručne maľovaných je náročná technicky i časovo.
• Ďalším dôvodom je cena a miesto tlače. Na Slovensku existuje len jedna tlačiareň, ktorá sa venuje tlači leporel a to GRAFOBAL Skalica, ktorá má históriu i prax a tiež kvalitu. Tlačila aj takú kultovú knižočku akou je leporelo Môj Macík. Radi by Milka a Milku tlačili práve v Grafobale. Bude to však finančne náročnejšie ako v Číne.

VESELÝ VIDEOKLIP
Pripravili sme si pre vás s našim rodinným tímom aj veselý a farebný videoklip s pesničkou, v ktorej sa spieva o čom je knižôčka. Text pesničky plánujeme tiež dostať do knižky, aby ste si po prečítaní mohli i zaspievať. Pieseň naspievala Barbora Švidraňová, V klipe uvidíte, že sme si ani slovíčko nevymysleli, ale že všetko, čo je v knižke napísané i nakreslené je naozaj. :)

Vznik knižky môžete podporiť v crowdfundingovej kampani na:
a budete medzi prvými, ktorí novučičkú knižku budú držať v rukách. Alebo si môžete vybrať z iných zaujímavých knižných odmien.
Ako knižka vznikla a čerstvé informácie o jej tvorbe nájdete na FB: Milka a Milko alebo na FB vydavateľstva Staviarsky alebo na instagramoch tvorcov: marekholesa, staviarskamarka
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah