Myšlienky géniov - nadanedieta

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Fotoalbumy

Myšlienky géniov priblížia nadaným deťom vedu


Prešov 25. január (Nadanedieta.sk) - Prešovské nadané deti sa hravým spôsobom oboznamujú s vedou. Prostredníctvom knižnej edície Myšlienky géniov sa žiaci zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove začítali do histórie vedcov, ktorí zmenili svet. Životopisy slávnych vedcov a umelcov spoznávajú v knižnej edícii spisovateľa, kresliara a svetoznámeho autora kníh Luca Novelliho.

Najzábavnejší spôsob, ako priblížiť deťom vedu, poľudštiť velikánov, ktorí zmenili dejiny ľudstva a ukázať ich deťom ako obyčajných ľudí sa podarilo čitateľským projektom. Čítaním, prácou s textom i neznámymi slovami, či pojmami sa žiaci oboznamujú s históriou.

Prvým zaujímavým čítaním nadaných štvrtákov bol životopis Charlesa Darwina, v ktorom sa žiaci dočítali o živote velikána vedy. Charles Darwin sa narodil 9. februára 1809 v Anglicku. Vyrastal v dome bohatých ľudí a v mladosti sa rád túlal v prírode, jazdil na koni a chodil so súrodencami na výlety. Jeho otec bol lekárom a veľmi si prial, aby jeho životnú cestu nasledoval aj Charles.


S bratom si založil laboratórium, mal rád prírodu a povahou sa podobal na starého otca Erasma. Neučil sa ani dobre, ani zle, tak priemerne. Nerád trávil čas zatvorený medzi múrmi školy, radšej zberal schránky mäkkýšov, pozoroval let vtákov a listoval v zbierke kníh starého otca. Zbožňoval Buffonov obrázkový Prírodopis plný exotických zvierat.

Po vzore otca začal študovať na Lekárskej fakulte Univerzity v Edinburgu, ktorú sa rozhodol opustiť v 3. ročníku. Neskôr sa zapísal na Univerzitu v Cambridge. Ani to však neskončilo úspešne a anglický duchovný sa z neho napokon nestal. Oveľa bližšie mal k prírodovedeckému nadšeniu, ktoré ho sprevádzalo po celý život. Konzervoval rastliny a hmyz, balzamoval vtáky a zvieratá. Chodil na botanické a geologické výskumné prechádzky, až sa napokon vydal na dôležitú výpravu – výskumnú cestu okolo pobrežia Peru, Čile, Ohňovej zeme a Tichomorských ostrovov.

V roku 1831 začal „nový život“ na palube plachetnice Beagle. Spoločnosť mu počas dlhej plavby robili desiatky kníh (medzi nimi Biblia, Stratený raj a Základy geológie). Nezvyčajné zážitky z plavby loďou, objavovanie nového kontinentu, zbierky stoviek skamenelín, chrobákov a vtákov i nástrahy pralesa, o tom všetkom sa dozviete z čarokrásnej plavby Darwina. Súčasťou pútavého čítania je opis ostrovov rozmanitosti, lekcií prírody, cesty okolo sveta i zaujímavé bádanie, pôvod druhov, „trafená“ teória, pôvod človeka a život s prírodou. Knižnú publikáciu vhodne a vtipne dopĺňajú kresbičky i Darwinovský slovníček plný „neznámych pojmov“ (Archaeopteryx, bludné balvany, dážďovky, druh, evolúcia, fosílie, genetika, genetické mutácie, koral, poddruh, variabilita, zdedené vlastnosti, ...)
.

V spoznávaní pútavých životopisov Luca Novelliho pokračujú nadaní žiaci aj naďalej. Tie sa stanú súčasťou hodín čítania i obohatenia. A čo nás čaká? Leonardo a pero, ktoré kreslí budúcnosť, Einstein a stroje času a Edison a ako vymyslieť všetko. Svojho „Naj Vedca“ spoznajú žiaci v prezentáciách, ktoré si pripravia pre spolužiakov podobnou formou, ale tentokrát už samostatne.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky