SI SUPER! alebo Naštartujte rozvoj svojho dieťaťa! - Nadané dieťa

Nadané dieťa
September 2020
KLUB NADANÝCH DETÍ
S PRÍCHODOM NOVÉHO ŠKOLSKÉHO ROKA MAJÚ RODIČIA V PREŠOVE MOŽNOSŤ PRIHLÁSIŤ SVOJE DETI DO MIMOŠKOLSKÉHO PROJEKTU VZDELÁVANIA NADANÝCH ŽIAKOV - KLUBU NADANÝCH DETÍ.
September 2020
MLADÝ GOLFISTA TOBIAS
MÁ LEN 14 ROKOV, NO NA KONTE UŽ MNOŽSTVO TURNAJOVÝCH ÚSPECHOV. NA "GREENE" V PIEŠŤANOCH SA UČIL AJ CHODIŤ A PRVÉ HRÁČSKE PALICE DOSTAL AKO JEDNOROČNÝ. PRINÁŠAME ROZHOVOR S TOBIASOM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
September 2020
LOGISCOOL
V LOGISCOOLE JE ZÁŽITKOVÉ VZDELÁVANIE NA PRVOM MIESTE, ŠTUDENTI SA UČIA PROGRAMOVAŤ ZOSTAVOVANÍM POČÍTAČOVÝCH HIER, KTORÉ SI UŽÍVAJÚ. LOGISCOOL JE SUPER!
September 2020
ROZUMIEME NADANÝM
CELOSLOVENSKÁ INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM VYHLÁSILA V NOVOM ŠKOLSKOM ROKU 2020/2021 ATRAKTÍVNY PLÁN PROJEKTOV URČENÝCH NADANÝM DEŤOM. PRIDAJTE SA K NÁM!
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

SI SUPER! alebo Naštartujte rozvoj svojho dieťaťa!

Aktivity
Si SUPER! alebo Naštartujte rozvoj svojho dieťaťa!

Z detstva si neraz prinášame strachy, postoje, nedostatok sebadôvery, ale aj chýbajúce hodnoty. Rozvoj v dospelosti tak napreduje omnoho pomalšie. Ústrednou myšlienkou rozvojového programu Si super! je pozitívne formovať už v skoršom veku, a to hravou formou. Ročný rozvojový program je určený pre deti od 7 do 10 rokov bez rozdielu pohlavia.
Ako nás formuje prostredie
Dieťa je ovplyvňované nielen rodinou, ale tiež prostredím, v ktorom sa pohybuje. Ide o zložitý komplex tradícií, kultúrnych zvykov, spoločenských noriem i vzťahov. Rodičia vychovávajú svoje deti v rámci svojich možností, no nie vždy je to dostatočné. Samým im často chýbajú určité kompetencie, ktoré tak nevedia odovzdať potomkom. Niekedy zohráva úlohu čas, ktorého je pocitovo menej. Deti sú zraniteľné, ale aj veľmi vnímavé a tvarovateľné. Sami dobre vieme, ako sa žije, keď má človek zdravé sebavedomie, dôveru, radosť do života, hravosť, vďačnosť, zodpovednosť, či chuť prekonávať výzvy.

Plusy programu SI SUPER!
Pracovný zošit Si super! nemá byť len ďalšou knihou, ale skôr nástrojom, ktorý dieťaťu umožní prekonať náročné časy a pomôže mu objaviť svoj potenciál. Dieťa v sebe prebudí energiu na pozitívne zmeny, naučí sa prekonávať zónu komfortu a zhodnocovať svoj rast. Uvedomí si dôležitosť vďačnosti, ale aj prírody a ekológie. Spozná úlohu chýb a silu výziev, získa hlbší vzťah so sebou samým aj s okolím, posilní svoje hodnoty a rozvinie svoje zručnosti. Stane sa harmonickejším a vytrvalejším

Pozor na jazyky lásky!
Každý človek má svoj jazyk lásky, ktorý mu je blízky a na ktorý je osobitne vnímavý. Pre niekoho je dôležitý fyzický dotyk a objatie, pre iného pomoc pri plnení povinností, pre ďalšieho darček. Program SI SUPER! zohľadňuje aj túto stránku našich vzťahov. S programom Si super! získate každý mesiac po dobu jedného roka podporný program vo forme PDF, kde sa okrem iného: dozviete, ako sa prepojiť s dieťaťom používaním jazykov lásky a spoznáte spôsoby, ako vštepiť deťom lásku k učeniu. Naučíte ich kroky, ktoré im pomôžu nastaviť si ciele, spoznáte stratégie na zvládnutie súrodeneckej rivality a obdržíte rôzne tipy, návody a nápady na ďalší rozvoj.

Buď zmenou, ktorú chceš vidieť!
Zakladateľkou platformy SI SUPER! je Ľubomíra Veselovská. V živote ju inšpirovali dva silné výroky: Buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. a Staň sa najlepšou verziou samého seba. „V súčasnosti sa venujem neformálnemu vzdelávaniu v práci s mládežou. To zahŕňa rôzne programy a školenia v outdoore a iných oblastiach a samozrejme vývoju programu SI SUPER!“ predstavila svoje aktivity. S deťmi a mladými má skúsenosti hlavne zo zahraničia. „A práve tam skrsla myšlienka na založenie programu alebo aspoň pracovného zošita osobnostného rozvoja pre najmladšie deti. Všimla som si, že nezáležiac na krajine, deti a neskôr mládež majú rovnaké problémy, resp. podobné vzorce správania v rovnakých situáciách,“ vysvetlila korene svojho nápadu.
Podchytiť dieťa čo najskôr
Tieto problémy sa automaticky prenášajú do dospelosti. Sú to záležitosti ako sebahodnota, strach z robenia chýb, absencia vytrvalosti, nevďačnosť, neochota vystúpiť zo zóny komfortu, vzťah so sebou samým a okolím a mnoho iného. Verím, že keď sa to podarí podchytiť v mladom veku, vývoj detí sa zefektívni a dieťa môže z týchto informácií čerpať aj v dospelosti.“ Program je v úvodnej fáze a teší sa záujmu rodičov aj škôl. „Zošit aj samotný program je určený deťom od 7 do 10 rokov. Tento vek je určený zámerne, a to z dôvodu, aby na aktivitách so zošitom mohlo dieťa pracovať samostatne. Napriek tomu je v zošite aplikovaná myšlienka takzvaného pomocníka (volí si ho samotné dieťa a môže to byť rodič, súrodenec, starý rodič, učiteľ...), ktorý je dieťaťu v prípade potreby nápomocný. Tento pomocník má aj jedinečnú možnosť vidieť, ako sa dieťa "pasuje" s úlohami a ako rastie. Touto spoluprácou sa automaticky prehlbuje aj ich vzťah,“ opísala Ľ. Veselovská.

Platforma aj pre nadaných
Verím, že aj nadané deti sa môžu v programe dozvedieť niečo nové, posilniť svoje hodnoty a zručnosti. A keď nič iného, posilnia to, čo už vedia, zábavnou formou. Pracovný zošit je len jedna možnosť, ktorá je určená deťom. Rozvojový program je však určený dieťaťu aj dospelému. V praxi to znamená, že dieťa pracuje na zošite a dospelý ho aktívne podporuje. Tu môžeme hovoriť o témach ako prepojenie sa s dieťaťom jeho jazykom lásky, pomoc pri nastavovaní cieľov, súrodenecká rivalita a iné. Uvedomujeme si, že takmer všetci rodičia majú nedostatok času, a preto je program nastavený na mesačnej báze. Tým sa zabezpečí to, že si aj vyťažení rodičia nájdu čas a budú mať možnosť aplikovať malé, ale významné zmeny do života detí. Veríme, že projekt SI SUPER! bude úspešný. Zatiaľ je príliš skoro konkretizovať ďalší projekt, ale nápad tu už je a čaká len na svoju realizáciu. S najväčšou pravdepodobnosťou budeme o ňom informovať na našom webe sisuper.sk,“ uzavrela Ľubomíra Veselovská.
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2020
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah