Skrytá sila papiera - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Jún 2018
V KND PÍSALI TVORIVO
PREDPOSLEDNÉ STRETNUTIE ŠKOLÁKOV Z KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE SPRÍJEMNIL HOSŤ Z VYSOKEJ ŠKOLY - DOC. PAEDDR. MARTIN KLIMOVIČ, PHD., KTORÝ ŽIAKOM PREDSTAVIL TVORIVÉ PÍSANIE.
Jún 2018
OSLAVA V KND PREŠOV
KLUB NADANÝCH DETÍ PREŠOV VZNIKOL V ROKU 2013. V SÚČASNOSTI JE KLUB SÚKROMNOU INICIATÍVOU PREŠOVSKÝCH UČITEĽOV, KTORÝ VYTVORILI JEDINEČNÝ PROJEKT VZDELÁVANIA NADANÝCH DETÍ.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Jún 2018
MUZIKÁL V ŠKOLE ZAUJAL
NADANÍ PIATACI Z PREŠOVA SPOZNALI NA VYUČOVANÍ ANGLICKÉHO JAZYKA SVETOVÝ MUZIKÁL. UKÁŽKY DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA PLNÉHO SKVELÝCH VÝKONOV ŽIAKOV ZAUJALI.
Jún 2018
NADANÍ V ŠTRASBURGU
NADANÍ ŽIACI Z PREŠOVA A KOŠÍC SA ZÚČASTNILI POZNÁVACIEHO VÝLETU ZAMERANÉHO NA EURÓPSKE INŠTITÚCIE, KTORÝ SA USKUTOČNIL NA POZVANIE POSLANCA EP VLADIMÍRA MAŇKU.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Skrytá sila papiera

Aktivity
Nadané deti objavili skrytú silu papiera

Februárové bádanie nadaných detí z Klubu nadaných detí Prešov bolo venované skrytej sile papiera. Po úvodnom oboznámení so začiatkami predchodcu papiera sa deti venovali rôznym pokusom.
Dejiny výroby papiera sa začínajú v Egypte, kde zaznamenávali myšlienky na upravovaný bambus (lyko). Papyrus (podľa rastliny Gyperus papyrus) neskôr nahradil pergament. Čo bolo ďalej? Papier, ktorého kolískou bola Čína.

V 14. storočí bol papier dovážaný na Slovensko (z Talianska). Od vzniku prvej ručnej papierne na Slovensku, až po zánik ručnej výroby v druhej polovici 19. storočia, prešlo vyše 400 rokov. Ručná výroba bola rozšírená najmä na východnom Slovensku. Základnou surovinou na výrobu papiera boli handry, neskôr slama, ale aj osie hniezda. Všetko sa nakoniec skončilo pri prírodných materiáloch.

Samotné spoznávanie sily papiera spoznali nadané deti prostredníctvom niekoľkých pokusov. Prvým bolo skladanie papiera. Papier sa ľahko prekladá, samotným prehýbaním sme vytvorili niekoľkovrstvový tvar, až kým nie je možné vytvoriť ďalšiu vrstvu. Vyskúšajte to aj vy a po siedmom preložení hárku už s papierom „nepohnete“, za to ručíme.
Dotyk s fyzikou a chémiou nasledoval v experimente s „dúhovým papierom“. Stačila miska s vodou, čierny papier a priesvitný lak na nechty. Ak do misky s vodou vložíte papier a na papier kvapnete 1-2 kvapky laku – vytvoríte po vysušení jedinečný dúhový papier. Najrôznejšie farebné odtiene vás privedú do úžasu.

Skutočnú skrytú silu papiera spoznali deti z Klubu nadaných detí v Prešove pri pokuse s trhaním papiera, ktoré je takmer nemožné. Vyskúšajte uchopiť papier oboma rukami za jednotlivé strany a roztrhajte presne v strede. Opäť nemožné!

Vytvorené rúrky z papiera zasa presvedčili deti o tom, že papier je silný spoločník. Papierové rúrky sme podložili pod tácku, na ktorú sme postupne umiestnili množstvo kníh. Naše rúrky uniesli takmer 13 kilogramov kníh a to aj po odobratí väčšiny papierových „stĺpov“.

Papier (z drevoviny) zaujal už v roku 1870, keď vyšlo prvé papierové vydanie New York Times. Zaujímavostí a možných experimentov z papiera je množstvo. Tie naše v Klube nadaných detí presvedčili školákov o skrytej sile papiera. Zaujímavým by bolo iste aj spoznávanie ručných papierní, ktorý bolo na Slovensku neúrekom. Kým vo svete sú ručné papierne považované za kultúrne dedičstvo – na Slovensku sa z pôvodných papierní nezachovala ani jedna.
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2018
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah