Skrytá sila papiera - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Február 2018
PREZENTÁCIA KNÍH PO ANGLICKY
NADANÍ ŽIACI Z PREŠOVA SA PUSTILI DO NETRADIČNEJ PREZENTÁCIE OBĽÚBENÝCH KNÍH. TIE PREDSTAVILI NA HODINÁCH ANGLICKÉHO JAZYKA, AKO INAK PO ANGLICKY. KAŽDÁ KNIHA MÁ SVOJE ČARO.
Február 2018
PESNIČKA O KND PREŠOV
FEBRUÁROVÉ STRETNUTIE DETÍ Z KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE BOLO VENOVANÉ HUDBE. NADANÉ DETI NAVŠTÍVIL LÍDER PREŠOVSKEJ HUDOBNEJ SKUPINY KOMAJOTA MARTIN HUSOVSKÝ.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Február 2018
TALENT ZŠ REGIÓNU ŠARIŠ
SÚŤAŽ JE URČENÁ ŽIAKOM 6.-9. ROČNÍKA ZÁKLADNÝCH ŠKÔL REGIÓNU ŠARIŠ A ZÁŠTITU NAD PROJEKTOM PREVZALA PRIMÁTORKA MESTA PREŠOV ING. ANDREA TURČANOVÁ.
Február 2018
LEAF ACADEMY
MEDZINÁRODNÁ INTERNÁTNA STREDNÁ ŠKOLA LEAF ACADEMY V BRATISLAVE PRIJÍMA ŠTUDENTOV DO ĎALŠIEHO ROČNÍKA ŠTÚDIA. ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU JE MOŽNÉ PODAŤ DO 7. MARCA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Skrytá sila papiera

Aktivity
Nadané deti objavili skrytú silu papiera

Februárové bádanie nadaných detí z Klubu nadaných detí Prešov bolo venované skrytej sile papiera. Po úvodnom oboznámení so začiatkami predchodcu papiera sa deti venovali rôznym pokusom.
Dejiny výroby papiera sa začínajú v Egypte, kde zaznamenávali myšlienky na upravovaný bambus (lyko). Papyrus (podľa rastliny Gyperus papyrus) neskôr nahradil pergament. Čo bolo ďalej? Papier, ktorého kolískou bola Čína.

V 14. storočí bol papier dovážaný na Slovensko (z Talianska). Od vzniku prvej ručnej papierne na Slovensku, až po zánik ručnej výroby v druhej polovici 19. storočia, prešlo vyše 400 rokov. Ručná výroba bola rozšírená najmä na východnom Slovensku. Základnou surovinou na výrobu papiera boli handry, neskôr slama, ale aj osie hniezda. Všetko sa nakoniec skončilo pri prírodných materiáloch.

Samotné spoznávanie sily papiera spoznali nadané deti prostredníctvom niekoľkých pokusov. Prvým bolo skladanie papiera. Papier sa ľahko prekladá, samotným prehýbaním sme vytvorili niekoľkovrstvový tvar, až kým nie je možné vytvoriť ďalšiu vrstvu. Vyskúšajte to aj vy a po siedmom preložení hárku už s papierom „nepohnete“, za to ručíme.
Dotyk s fyzikou a chémiou nasledoval v experimente s „dúhovým papierom“. Stačila miska s vodou, čierny papier a priesvitný lak na nechty. Ak do misky s vodou vložíte papier a na papier kvapnete 1-2 kvapky laku – vytvoríte po vysušení jedinečný dúhový papier. Najrôznejšie farebné odtiene vás privedú do úžasu.

Skutočnú skrytú silu papiera spoznali deti z Klubu nadaných detí v Prešove pri pokuse s trhaním papiera, ktoré je takmer nemožné. Vyskúšajte uchopiť papier oboma rukami za jednotlivé strany a roztrhajte presne v strede. Opäť nemožné!

Vytvorené rúrky z papiera zasa presvedčili deti o tom, že papier je silný spoločník. Papierové rúrky sme podložili pod tácku, na ktorú sme postupne umiestnili množstvo kníh. Naše rúrky uniesli takmer 13 kilogramov kníh a to aj po odobratí väčšiny papierových „stĺpov“.

Papier (z drevoviny) zaujal už v roku 1870, keď vyšlo prvé papierové vydanie New York Times. Zaujímavostí a možných experimentov z papiera je množstvo. Tie naše v Klube nadaných detí presvedčili školákov o skrytej sile papiera. Zaujímavým by bolo iste aj spoznávanie ručných papierní, ktorý bolo na Slovensku neúrekom. Kým vo svete sú ručné papierne považované za kultúrne dedičstvo – na Slovensku sa z pôvodných papierní nezachovala ani jedna.
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2018
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah