Svetový deň autizmu - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2018
SPOZNÁVAME VELIKÁNOV DEJÍN
PREŠOVSKÍ NADANÍ ŠKOLÁCI Z KLUBU NADANÝCH DETÍ SPOZNÁVAJÚ DEJINY VYNÁLEZOV PROSTREDNÍCTVOM SÉRIE ANIMOVANÝCH FILMOV A ZAUJÍMAVÉHO PROJEKTU VELIKÁNI DEJÍN.
Apríl 2018
OCENILI NADANÝCH ŽIAKOV
CELOSLOVENSKÁ INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM SLÁVNOSTNE OCENILA NADANÝCH ŽIAKOV ZÁKLADNÝCH A STREDNÝCH ŠKÔL PRESTÍŽNYM OCENENÍM - PLAKETOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2018
ODBORNÍCI V PREŠOVE
ODBORNÍCI NA VÝCHOVU A VZDELÁVANIE NADANÝCH DETÍ VYSTÚPILI NA ODBORNOM SEMINÁRI ROZUMIEME NADANÝM, KTORÝ SA USKUTOČNIL NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE.
Apríl 2018
NADANÍ A ČÍNSKA KALIGRAFIA
SÚČASŤOU MERANIA SÍL LOGIKY A MYSLENIA V LOGICKEJ OLYMPIÁDE INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV ZÁKLADNÝCH ŠKÔL BOL ODBORNÝ WORKSHOP POD NÁZVOM UMENIE ČÍNSKEJ KALIGRAFIE.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Svetový deň autizmu

Aktivity
Inakosť nie je menejcennosť

Ľudia na celom svete si každoročne 2. apríla pripomínajú Svetový deň povedomia o autizme. Mnohé významné stavby, či pamiatky sa vysvietia na modro a ľudia si ako symbol spolupatričnosti a podpory oblečú modrý odev.
Odhaduje sa, že na Slovensku je pol percenta populácie autistická. Majú iné fungovanie nervovej sústavy a mozgu - čo im umožňuje riešiť úlohy inak ako nám neurotypikom. Aj vďaka tomuto inému pohľadu má svet mnoho vynálezov, umeleckých, či hudobných diel, či skvelých športových výkonov.

Autizmus nie je choroba alebo niečo, čo by sa malo liečiť. Je to súčasť človeka a rovnako to tak bude i po zvyšok jeho života. To, že je niekto autista, znamená, že sa pozerá na svet inak. Mozog každého človeka pracuje inak. Každý autistický človek je iný, ale taktiež sa na seba v mnohom podobajú. Niektorí vidia a cítia veci inak, než mnoho ďalších ľudí. Niekedy sú pre nich veci až príliš - príliš hlasné alebo príliš jasné. Niekedy veci nie sú  dosť - veci môžu byť príliš tiché alebo nedostatočne viditeľné.   Niekedy nemajú autisti radi veci, ktoré sa páčia ostatným, a to je v poriadku. Tiež sa inak pohybujú.

Niekedy robia rovnaké veci dokola a zas a znovu. Niekedy sa dokážu pohnúť len trochu. Spôsob, ako používajú slová môže byť tiež odlišný. Niektorí slová nehovoria vôbec, niektorí  len príležitostne. Existuje však mnoho spôsobov, ako o niečom hovoriť bez použitia hovoreného slova. Môžu komunikovať znakovou rečou, maľovaním alebo ukazovaním na obrázky, tabletom, zvukmi. Môže chvíľku trvať, kým si autista zvykne na niečo, čo je nové. To sťažuje situáciu, keď sa veci menia. Všetky tieto veci môžu odlišovať autistov od ostatných ľudí.  Môže byť zložité pre ostatných ľudí porozumieť im, rovnako ako pre autistov je niekedy zložité rozumieť nám neurotypikom.

Vysokofunkční autisti nemajú predsudky, nebývajú tak nestáli a protivní ako niektorí neurotypici, nemajú tendenciu klamať a kradnúť veci druhým, sú veľmi tolerantní k zvláštnostiam iných, riešia problémy originálne a kreatívne. Zoznam pozitívnych stránok  je naozaj dlhý a je len na nás neurotypikoch, či budeme akceptovať a rešpektovať odlišnosť iných a budeme príkladom aj pre naše deti, alebo budeme odlišnosť vnímať ako menejcennosť.

„Byť autistom je len jeden zo spôsobov existencie. Aj keď to nie je ten normálny spôsob, život človeka s autizmom môže byť rovnako naplnený šťastím ako život kohokoľvek iného.“  Angela Riviere

Mgr. Marianna Tobiašová
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2018
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah