Svetový deň autizmu - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Jún 2018
V KND PÍSALI TVORIVO
PREDPOSLEDNÉ STRETNUTIE ŠKOLÁKOV Z KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE SPRÍJEMNIL HOSŤ Z VYSOKEJ ŠKOLY - DOC. PAEDDR. MARTIN KLIMOVIČ, PHD., KTORÝ ŽIAKOM PREDSTAVIL TVORIVÉ PÍSANIE.
Jún 2018
OSLAVA V KND PREŠOV
KLUB NADANÝCH DETÍ PREŠOV VZNIKOL V ROKU 2013. V SÚČASNOSTI JE KLUB SÚKROMNOU INICIATÍVOU PREŠOVSKÝCH UČITEĽOV, KTORÝ VYTVORILI JEDINEČNÝ PROJEKT VZDELÁVANIA NADANÝCH DETÍ.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Jún 2018
MUZIKÁL V ŠKOLE ZAUJAL
NADANÍ PIATACI Z PREŠOVA SPOZNALI NA VYUČOVANÍ ANGLICKÉHO JAZYKA SVETOVÝ MUZIKÁL. UKÁŽKY DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA PLNÉHO SKVELÝCH VÝKONOV ŽIAKOV ZAUJALI.
Jún 2018
NADANÍ V ŠTRASBURGU
NADANÍ ŽIACI Z PREŠOVA A KOŠÍC SA ZÚČASTNILI POZNÁVACIEHO VÝLETU ZAMERANÉHO NA EURÓPSKE INŠTITÚCIE, KTORÝ SA USKUTOČNIL NA POZVANIE POSLANCA EP VLADIMÍRA MAŇKU.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Svetový deň autizmu

Aktivity
Inakosť nie je menejcennosť

Ľudia na celom svete si každoročne 2. apríla pripomínajú Svetový deň povedomia o autizme. Mnohé významné stavby, či pamiatky sa vysvietia na modro a ľudia si ako symbol spolupatričnosti a podpory oblečú modrý odev.
Odhaduje sa, že na Slovensku je pol percenta populácie autistická. Majú iné fungovanie nervovej sústavy a mozgu - čo im umožňuje riešiť úlohy inak ako nám neurotypikom. Aj vďaka tomuto inému pohľadu má svet mnoho vynálezov, umeleckých, či hudobných diel, či skvelých športových výkonov.

Autizmus nie je choroba alebo niečo, čo by sa malo liečiť. Je to súčasť človeka a rovnako to tak bude i po zvyšok jeho života. To, že je niekto autista, znamená, že sa pozerá na svet inak. Mozog každého človeka pracuje inak. Každý autistický človek je iný, ale taktiež sa na seba v mnohom podobajú. Niektorí vidia a cítia veci inak, než mnoho ďalších ľudí. Niekedy sú pre nich veci až príliš - príliš hlasné alebo príliš jasné. Niekedy veci nie sú  dosť - veci môžu byť príliš tiché alebo nedostatočne viditeľné.   Niekedy nemajú autisti radi veci, ktoré sa páčia ostatným, a to je v poriadku. Tiež sa inak pohybujú.

Niekedy robia rovnaké veci dokola a zas a znovu. Niekedy sa dokážu pohnúť len trochu. Spôsob, ako používajú slová môže byť tiež odlišný. Niektorí slová nehovoria vôbec, niektorí  len príležitostne. Existuje však mnoho spôsobov, ako o niečom hovoriť bez použitia hovoreného slova. Môžu komunikovať znakovou rečou, maľovaním alebo ukazovaním na obrázky, tabletom, zvukmi. Môže chvíľku trvať, kým si autista zvykne na niečo, čo je nové. To sťažuje situáciu, keď sa veci menia. Všetky tieto veci môžu odlišovať autistov od ostatných ľudí.  Môže byť zložité pre ostatných ľudí porozumieť im, rovnako ako pre autistov je niekedy zložité rozumieť nám neurotypikom.

Vysokofunkční autisti nemajú predsudky, nebývajú tak nestáli a protivní ako niektorí neurotypici, nemajú tendenciu klamať a kradnúť veci druhým, sú veľmi tolerantní k zvláštnostiam iných, riešia problémy originálne a kreatívne. Zoznam pozitívnych stránok  je naozaj dlhý a je len na nás neurotypikoch, či budeme akceptovať a rešpektovať odlišnosť iných a budeme príkladom aj pre naše deti, alebo budeme odlišnosť vnímať ako menejcennosť.

„Byť autistom je len jeden zo spôsobov existencie. Aj keď to nie je ten normálny spôsob, život človeka s autizmom môže byť rovnako naplnený šťastím ako život kohokoľvek iného.“  Angela Riviere

Mgr. Marianna Tobiašová
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2018
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah