Ako mnohorako sa dá hrať s papierom - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Január 2023
PUTOVANIE KRAJINOU
PO ZDOLANÍ VŠETKÝCH SLOVENSKÝCH POHORÍ A VYDAJI SVOJEJ (KNIŽNEJ) DCÉRY O PUTOVANÍ ČAROKRÁSNOU KRAJINOU POD TATRAMI SOM PRIJAL POZVANIE NA PÔDU KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE.
Január 2023
ÚSPEŠNÝ ROK 2022
NADANÍ OSLÁVILI V UPLYNULOM ROKU NIEKOĽKO JUBILEÍ! DESIATKU ÚSPEŠNÝCH ROČNÍKOV LOGICKEJ OLYMPIÁDY I PRVÉHO KLUBU NADANÝCH DETÍ NA SLOVENSKU. A MNOŽSTVO ĎALŠÍCH ÚSPECHOV...
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Január  2023
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
NAJVÄČŠIA CELOSLOVENSKÁ SÚŤAŽ INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHLA TENTORAZ TAKMER DVE A POL TISÍCKY ÚČASTNÍKOV. ŽIACI ZŠ A OSEMROČNÝCH GYMNÁZIÍ UŽ LADIA FORMU NA 11. ROČNÍK.
December 2022
MALÝ PRINC
V ROKU 1996 SA KULTOVEJ KNHY A. SAINT-EXUPÉRYHO CHOPILI HUDOBNÍK HENRICH LEŠKO A SLOVENSKÝ SPEVÁK RICHARD MÜLLER.  Z DIELA VYCHÁDZAJÚ TVORIVÉ ÚLOHY PROJEKTU MALÝ PRINC.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Ako mnohorako sa dá hrať s papierom

Aktivity
Ako mnohorako sa dá hrať s papierom?

Na túto otázku odpovedali nadaní žiaci v Klube nadaných detí v Súkromnej základnej škole DSA na Mukačevskej ulici pri svojom septembrovom stretnutí. A to konkrétnymi aktivitami, ktorými rozvíjali bystrú úvahu, stratégiu a slovnú zásobu.
Náročné sú slová na y, či x
Meno, mesto, zviera, vec je priam od prehistorických čias známa hra. Jeden z hráčov hovorí v duchu abecedu, druhý ho stopne. Na ktorom písmenku ho zastaví, na také písmenko musia obidvaja hráči v čo najkratšom čase vymyslieť meno, mesto, zviera a vec. Za každé slovo, ktoré nemá nikto iný v skupine, dostáva hráč desať bodov. V prípade, že si minimálne dvaja hráči spomenú na rovnaké slovo, každý z nich dostane päť bodov. Pri tejto hre platí pravidlo čím viac hráčov, tým je to väčšia zábava.

Piškvorky sa dajú hrať všade, aj na snehu
Najčastejšie sa hrajú na štvorčekovom papieri alebo si hráči štvorce na papier nakreslia. Deti hra učí strategickému mysleniu. Cieľom účastníkov piškvoriek je dokázať zakryť svoje hlavné úmysly a stratégiu a vytvoriť súvislý rad určitého počtu krížikov alebo guličiek. Rady sa môžu vytvárať z piatich, ale tiež menej alebo viacerých krížikov a guličiek. Tie musia nasledovať súvisle v ľubovoľnom smere, v stĺpci alebo vodorovne. Háči sa striedajú: najprv nakreslí krížik jeden, následne guličku druhý. V praktickom živote vedie piškvorková vášeň až do takých extrémov, ako je hra piškvoriek počas vyučovacej hodiny pod lavicou.

Loďky
Každý z dvoch hráčov si nakreslí dve tabuľky. V jednej je pozícia lodí prvého hráča. Do druhej tabuľky sa zapisujú všetky útoky na lode protihráča. Cieľom hry je potopiť všetky protihráčove lode. Ak sa hráčovi podarilo zasiahnuť jednu z „nepriateľových“ lodí, a to tak, že trafil do správnej kombinácie písmena a čísla, je to dôvod na oslavu. Ak však kričí „Voda, voda!“, strela minula cieľ.
V SZŠ DSA na Mukačevskej sa dobre zabavilo všetkých 38 členov Klubu nadaných detí. Kým mladší sa viac potešili piškvorkám, starší boli bojovne naladení a s chuťou si zastrieľali pri loďkách.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2023
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah