Dominik Budinský - od reklám a tanca cez drámu a videoklipy po dabing a wakeboarding - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Dominik Budinský - od reklám a tanca cez drámu a videoklipy po dabing a wakeboarding

Aktivity
Dominik Budinský - od reklám a tanca cez drámu a videoklipy po dabing a wakeboarding

V mladučkom veku prešiel od reklám, videoklipov a hudobno – tanečných rolí mnohými žánrami vrátane hudby až po dramatické Tajné životy a Rexa. Dominikovi už dorábali špicaté uši a farebné oči, dobré rady do života mu dávali Juraj Kemka, či Tomáš Maštalir. Ocenenie získal za dabing aj za netradičný šport wakebaording.
Reklamná rodina z celej Európy
Dominik Budinský má 14 rokov. Obľúbeným predmetom skúseného detského herca je slovenčina, hráva na klavír. Medzi hrami vedie Minecraft. Jeho herecká cesta začala registráciou v reklamnej agentúre. „K filmu som sa dostal tak, že som bol zaregistrovaný v reklamnej agentúre, z ktorej ma pozvali na casting,“ začal svoje rozprávanie. Potom prišli reklamy, či vianočné džingle. „Na natáčanie reklamy a džinglov mám výborne spomienky,“ potvrdzuje. „Keď sa natáčali vianočné džingle, skákali sme pri tom na trampolíne, čo bola veľká zábava. Veľa zábavy bolo tiež pri natáčaní iných reklamných spotov. Napríklad, keď som mal robiť saltá alebo visieť dole hlavou. Pekné spomienky mám aj na reklamnú rodinku, s ktorou sme natáčali počas dvoch rokov a každý člen rodiny bol z inej krajiny. Otca som mal až zo Španielska, mamu a sestru z Prahy.“

Profi práca s profi hercami – top job v Spievankove
V muzikálovej rozprávke „Spievankovo 5: O povolaniach“ hral vďaka svojmu hereckému a tanečnému talentu jednu z hlavných detských postáv. O dva roky neskôr bol súčasťou rodinného muzikálu o hudobných nástrojoch a ľudských neduhoch „Spievankovo 6 a kráľovná Harmónia“. „Natáčanie Spievankova 5 aj 6 bolo najúžasnejším, aké som doteraz zažil. Bol pre mňa veľký zážitok natáčať so Spievankou a Zahrajkom a s profesionálnymi hercami. Okrem samotného natáčania sme mali tanečné nácviky. Tanec ma bavil už odmalička. V tom čase som už chodil do tanečnej školy M.A. hip-hop Unit, kam ma priviedla moja staršia sestra. Počas natáčania som si našiel nových kamarátov, s ktorými sa stretávame dodnes. Na pamiatku na natáčanie som si dal od všetkých hercov, kamarátov a vôbec celého štábu napísať venovanie s podpisom.“

Juraj Kemka a kaskadérske kúsky
Na ďalší casting ma odporučil učiteľ Kamil Kollárik. Bolo to do seriálu Autoškola. Na castingu sme si s režisérom hneď nejako sadli a zapáčil som sa mu. Natáčanie tohto seriálu bolo veľmi ťažké, ale zároveň som tam zažil veľa vtipných situácii. Páčili sa mi akčné scénky i kaskadérske kúsky, ktoré som mohol vidieť naživo. Veľmi som si obľúbil herca Juraja Kemku; bol veľmi milý a dával mi dobré rady do života. Tak isto som si tu našiel kamaráta Danka Wolczka, s ktorým sme dodnes v kontakte.“

Odliatky uší a farebné oči
A prichádzali nové úlohy. „Ďalšou príležitosťou bolo natáčanie rozprávky Čarovný kamienok. Keď mi prišiel scenár na casting, nevedel som si seba samého v úlohe škriatka Teodora predstaviť. Po tom, ako som prešiel castingom a vybrali ma, musel som ísť na odliatky uší a absolvovať inštruktáž, aby som si vedel nasadzovať farebné šošovky. Nebolo to veľmi príjemné, ale výsledný efekt sa mi páčil. V rozprávke som mal asi 15 - 16 natáčacích dní a vždy to bolo na nejakom rozprávkovom mieste. Napríklad v Demänovskej jaskyni, v Kvačianskej doline, v českom skanzene atď . V rozprávke som si zahral s hercom Adym Hajdu a ďalšími výbornými hercami. Tiež tu boli veľmi zaujímavé scénky so zvieratkami. Až na premiére rozprávky som zistil, že môj hlas bol predabovaný. Vraj z dôvodu, aby škriatok vyznel viac rozprávkovo. Bolo to pre mňa určité sklamanie. Ten hlas mi podľa mňa vôbec nesedel, nakoľko to bol hlas dospelého muža.“
Dramatické Tajné životy, či od Rexa k yorkshirovi
Neskôr absolvoval Dominik castingy na filmy celkom iného žánru. „Z nich ma vybrali na menšiu rolu v seriáli Tajné životy a epizódnu postavu v seriáli Rex. Natáčanie s Rexom bolo náročnejšie, lebo nie vždy urobil presne to, čo sa od neho čakalo. Až tu som sa dozvedel, že Rexovia sú vlastne dvaja. Keď sa jeden unavil, zavolali druhého. Pamätám sa, ako som prišiel domov a išiel som cvičiť nášho yorkshira (smiech). Mám rád zvieratá a hlavne mačky, ale práve na tie mám alergiu,“ prezrádza Dominik.

Vo videoklipoch so známymi menami
Dominik sa objavil vo videách známych slovenských hudobníkov. Prvou rolou bol bicyklista. „Úplne prvý bol klip od Rytmusa s názvom Povolanie syn. Tu sme ešte s ďalšími dvoma chalanmi mali scénku na bicykloch. Do tohto klipu nás odporučila riaditeľka ZUŠ Ludus Katarína Baranová. Ďalší klip bol pre Medial Banana „Keď padá dážď“, ktorý sa natáčal v starej škole. Malo to tam zvláštnu atmosféru. Režisérom klipu bol Peter Hoferica; páčila sa mi jeho kreativita. Režisér si ma všimol na inom projekte, konkrétne pri natáčaní seriálu Škvrna s režisérom Petrom Bebjakom. Tento seriál bol vyrábaný pre českú streamovaciu TV. Ďalší hudobný klip som natáčal iba nedávno. Išlo o klip od Strapa a Bitmana s názvom Punisher. Takisto pre mňa veľký zážitok a palec hore tvorcom!“ pochválil Dominik autorov.

Po boku „profesora“ Tomáša Maštalíra
Seriálom s hviezdnym obsadením bol tiež Pán profesor. „Seriál Pán profesor sa mi páčil skôr, ako som si v ňom zahral. Tomášovi Maštalírovi sa rola profesora veľmi hodí. O to viac ma potešilo, keď ma oslovili s ponukou zahrať si po jeho boku epizódnu postavu Olivera Struhára. Natáčanie som bral zodpovedne a s rešpektom. Rady, ktoré mi skúsený herec dával, mi padli vhod. S Diankou Ristovou sme si na pľaci rozumeli a vedeli sme sa uvoľniť. Dianka je veľmi talentovaná a milá,“ pochválil Dominik kolegyňu.

Tanec, skejt a stupienok víťazov vo wakeboardingu
Okrem točenia filmov má Dominik široké spektrum záujmov. „Vo voľnom čase sa venujem modernému tancu, parkouru, skejtovaniu a v posledných mesiacoch wakeboardingu. Na tanečnú chodím už 8 rokov. Tancujeme v štýle hip-hop. Kým sa dalo, chodievali sme na súťaže, z ktorých mám doma menšiu zbierku trofeji. V tanečnom klube M.A. hip-hop Unit sme ako jedna veľká rodina. Trávime spolu veľa času i mimo tanečných hodín. Inak trénujeme jeden a pol hodiny dvakrát do týždňa. Parkour je môj veľmi obľúbený šport. Nechodím na pravidelné tréningy, skôr na workshopy a tábory s parkour školou. Často chodím trénovať do Hangairu, kde si rôzne triky najprv nacvičím na trampolíne alebo skokmi do jamy s molitanovými kockami a až potom ich skúšam vonku. Takisto ma baví skejtovanie; skejt si beriem skoro všade. Vyhľadávam skateparky, ale tu v Bratislave je ich len pár. Preto občas vybehnem i mimo Bratislavy. Toto leto som sa začal venovať wakeboardingu. Wakeboarding je vodný šport, niečo podobné ako snowbording. Spočíva v ťahaní lanom, ktoré je napojené na vlekový systém. Dajú sa tu robiť rôzne triky na vode, ale aj na prekážkach. Začiatky bývajú ťažšie, preto je dobré mať trénera. Ja som vďaka trénerovi Michalovi Zubovi už po troch mesiacoch jazdenia stál na treťom stupienku víťazov na Majstrovstvách Slovenska.“
Psia duša a cena za Doruka
Dominik prepožičal svoj hlas svetoznámemu Ethanovi v Psej duši. Ako dablér účinkoval tiež v snímke Willy a kúzelná planéta. „S dabingom ma oslovila mamička dievčatka, ktoré so mnou účinkovalo v Spievankove. Táto mamička sa volá Ľubica Rajčany a pracuje pre Studio Magic Voice, do ktorého ma pozvala na hlasovú skúšku. Postupne ma pozývali na dabovanie menších postáv. Po čase prišli i ponuky na hlavnejšie postavy. Prvý väčší dabing bol Psia duša, kde som daboval malého Ethana s pani režisérkou Annou Cicmanovou. Potom prišla ponuka od režiséra Michala Domonkoša na dabovanie telenovely Sila ženy. Išlo o postavu malého štvorročného Doruka. Telenovela sa robila asi tri mesiace, čo znamenalo trikrát do týždňa, tri až štyri hodiny dabovania denne. Bolo to náročné, ale dabovalo sa mi celkom dobre. Aj vďaka hereckým kolegom bola v štúdiu výborná atmosféra. Za nadabovanie postavy Doruka som dostal ocenenie a finančnú odmenu od audiovizuálneho fondu. Postupne som začal dabovať pre viac štúdií v Bratislave. A prišla prvá ponuka od Michala Hallona na kinodabing Willy a kúzelná planéta, čomu som sa veľmi potešil. Tento dabing mi trval tri dni a trávil som v štúdiu asi 4 - 5 hodín denne. Dabujem už štvrtý rok a skúsil som si už asi všetky žánre ako komédia, dráma, animovaný film, thriller, akčný film. Ale aj reklamné spoty, či nahrávanie rozhlasových hier a audio knižiek od Albi.“

Lákajú ho tajomstvá na opačnej strane kamery
Hoci má bohaté skúsenosti z rozmanitých filmových úloh, svoju budúcnosť nespája automaticky s filmom. „Vlastne ešte stále neviem, čím by som chcel byť. Láka ma však stredná škola, kde by som sa naučil aj niečo z oblasti grafiky, strihu, kamery atď. Vlastne všetky veci, ktoré sa dejú nie pred kamerou, ale za ňou. Už tretí rok nenavštevujem denne ZŠ, ale vzdelávam sa doma. Vyhovuje mi, že si viem bez obmedzovania zorganizovať čas učenia a všetkých mojich aktivít. Dvakrát do roka mám komisionálne skúšky, ktoré úspešne zvládam,“ uzavrel Dominik Budinský.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah