Erik Koníček by chcel k dabingu odskočiť od programovania - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2024
VEČER TALENTOV
PODUJATIE URČENÉ FINALISTOM CELOSLOVENSKÉHO KOLA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. NA VEČER TALENTOV UŽ NIE JE MOŽNÁ REGISTRÁCIA - OBSADENÉ SÚ VŠETKY MIESTA.
Marec 2024
PROJEKTY ROZUMIEME NADANÝM
PONÚKAME POSLEDNÉ VOĽNÉ TERMÍNY NA REGISTRÁCIU PROJEKTOV A AKTIVÍT ROZUMIEME NADANÝM (MÁJ, JÚN 2024) URČENÝCH PRE ZŠ A SŠ. OKREM PROJEKTOV PONÚKAME PREDNÁŠKY PRE UČITEĽOV.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Marec 2024
ŠK LOGICKEJ OLYMPIÁDY 2024
V MARCI ODŠTARTOVALI ŠKOLSKÉ KOLÁ 12. ROČNÍKA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. POSTUPUJÚCI SÚŤAŽIACI SA STRETNÚ V MÁJI NA VEĽKOLEPOM FINÁLE V PREŠOVE.
Apríl 2024
PREŠOV HĽADÁ TALENTY ZŠ
DO SÚŤAŽE, KTORÁ MÁ OSLOVIŤ TALENTOVANÉ DETI Z PREŠOVSKÉHO KRAJA JE MOŽNÉ ZAREGISTROVAŤ ŠKOLU OD  8. APRÍLA DO 18. APRÍLA 2024. SÚŤAŽ PATRÍ MEDZI PROJEKTY INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Erik Koníček by chcel k dabingu odskočiť od programovania

Aktivity
Erik Koníček by chcel k dabingu odskočiť od programovania

Erik a Alex Koníčkovci sú už v ranom veku kolegovia v serióznej práci – dabingu. Víťaz Šalianskeho Maťka Erik by chcel pri dabingu ostať, hoci jeho hlavným zamestnaním by mohla byť informatika. Zaujímavosti dabingu a svoje prežívanie filmového umenia priblížil v rozhovore.
Malé trampoty s písmenom „ľ“
Iba trinásťročný žiak siedmeho ročníka ZŠ Dr. Ivana Dérera v Bratislave má rád informatiku, parkour a dabing. Z predmetov je to telesná výchova. Z počítačových hier uprednostňuje Fortnite a Jurassic World Evolution, obľúbenou filmovou snímkou je Ratatouille. Jeho obľúbeným hudobným interpretom je Travis Scott. Erik sa k práci dabingového herca dostal vďaka Detskej rozhlasovej dramatickej družine Zuzany Kaprálikovej, ktorú navštevuje v RTVS. A ako je na tom so slovenčinou? „Celkom fajn, vyhral som aj Šalianského Maťka,“ pochválil sa. „Ovládať slovenský jazyk je určite dôležité. Ak sa mám však priznať, veľmi mi nejdú slová, kde je písmeno „ľ“. Vždy je dobré rozcvičiť si ústa, ale neberiem to ako povinnosť. Chodil som tiež do Ludusu,“ pridal informáciu.

Všetky svoje filmy pozerať nestíha
Podľa čoho si Erik vyberá rolu? „Rolu si nevyberám úplne sám, ale ide to cez casting, kde musím zo seba vydať to najlepšie. Nie každá ponuka ma osloví, ale mám ich dosť,“ skonštatoval. Jeho obľúbeným dabovaným filmom je podobne ako pri jeho bratovi snímka Luca. „Strašne sa mi páčil, režisér bol skvelý a ešte k tomu som tam daboval s bratom Alexom, ktorý robil Lucovho kamaráta Alberta.“ Erik nepozerá všetky filmy, v ktorých účinkoval. „Je ich veľa, čiže ani to nestíham. Niektoré filmy si však veľmi rád pozriem s celou rodinou.“ Erika podobne ako jeho brata a dabingového kolegu Alexa očarilo umenie slovenskej hereckej krásky Kristíny Svarinskej. „Stretli sme sa už v štúdiu, ale spoločne sme ešte nedabovali.“
Dôležité je momentálne rozpoloženie
Samozrejme aj dabing je prácou, kde človek môže urobiť chyby. „Jasné, že to nie je vždy ľahké. A nebolo to ľahké hlavne na začiatku, keď som začínal. Ide o to, či vám postava sadne. A  to, ako sa v danom momente cítite. Je dosť poznať, napríklad keď ste unavení, no vždy sa musíte prebudiť.“ Dabing je oproti herectvu podľa Erika odlišný vo viacerých veciach. „V herectve sa musíte sústrediť na repliky a prejavovať emócie; povedal by som, že je to aj väčší stres. Zároveň je tam celý štáb. V dabingu máte slúchadlá a keď hovorí vaša postava, musíte presne čítať text,“ priblížil detaily štúdiovej práce.

Ťažší je seriál, obľúbené sú uňho filmy
Podľa Erika Koníčka je dabing pekne honorovaný. „Myslím že sa tým dá pekne zarobiť,“ povedal. Ak dabuje hlavnú postavu vo filme, ktorý potom ide do kín, jeho rola sa môže nahrávať týždeň. Pre nadaného mladíka je o čosi náročnejšie dabovať seriál, ako film. Opýtali sme sa, či si radšej pozrie dabovaný film alebo originál s titulkami. „Ako kedy, ale asi s titulkami.“ „Je to super pocit,“ reagoval na otázku, aké je počuť sám seba vo filme. Načali sme takisto tému, či s dabingom, prípadne filmom spája svoju budúcnosť. „Rozmýšľal som nad tým už viackrát. Dabing ma veľmi baví, ale ako s hlavnou prácou by som s tým nerátal. Popri hlavnom zamestnaní by som určite niekedy na dabing zájsť chcel. Chcel by som byť informatikom, programátorom. Bavilo ma to už od detstva. Chodím aj na informatický krúžok IT step academy. Rád by som išiel študovať do zahraničia,“ uzavrel.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman, Foto: Súkromný album E. Koníček
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah