Jeho kariéru odštartovala fotosúťaž, dnes točí klipy hviezdam. Rajmund Petrík - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Máj 2024
FINÁLE TALENTOV V PREŠOVE
VEĽKOLEPÉ FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZÁKLADNÝCH ŠKÔL PREŠOVSKÉHO KRAJA SA USKUTOČNÍ DŇA 28. MÁJA 2024 NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Jeho kariéru odštartovala fotosúťaž, dnes točí klipy hviezdam. Rajmund Petrík

Aktivity
Jeho kariéru odštartovala fotosúťaž, dnes točí klipy hviezdam. Rajmund Petrík.

Rajmund Petrík je už dnes vo svete fotografie a videa známou persónou. Spolupracuje so známymi  umelcami, ale obľubuje aj mladé talenty. Jeho snom sú videoklipy pre svetové hviezdy a top modelky.
Prvý foťák vyhral v súťaži
K foteniu som sa dostal prostredníctvom školských výletov v rámci foto poznávacieho krúžku ešte na základnej škole. Tam to ale bolo úplne okrajovo, keď nás sem tam niekto cvakol, poprípade mi foťák požičal učiteľ a chvíľku som cvakal aj ja. Neskôr som fotil také klasické fotky ako amatér, s našimi na dovolenkách pri mori a podobne. V súťaži Fotografia očami detí som vyhral svoj vôbec prvý vlastný foťák od Sony. Na tú dobu celkom štýlový a super (bolo to také mydlo, ale na tú dobu fakt kvalitka). Fotil som, čo mi vošlo do cesty a zmrazil som to na veky (úsmev). Postupom času ma to bavilo viac a viac a už ako študent som si kúpil prvú zrkadlovku. Tú mi bolo treba aj na prijímačky na VŠMU, kde ma nevzali. No hneď v roku, v ktorom som neuspel, sa mi podarilo získať prvé zákazky. Bol som celkom namotivovaný a bavilo ma to. Profi foteniu sa venujem cca od roku 2012,“ priblížil Rajmund anabázu svojej cesty k zaujímavému zamestnaniu.

Trúfal si urobiť to lepšie ako fotograf
Fotenie nie je jediný umelecký smer, ktorý Rajmundovi učaroval. „Umenie mám veľmi rád v širokom slova zmysle. Zaujímam sa o hudbu, fotografiu a video. Fotografiu asi práve kvôli prvému impulzu. Ten som dostal, keď som bol na fotení ako objekt portrétu a povedal som si – kámo, ja to dám oveľa lepšie a kvalitnejšie ako fotograf, čo ma fotí. A tak som si skúšal rôzne postupy, z ničoho niečo, no a nejako to šlo. Samozrejme, trvalo to dlhšie, ale napokon všetko trvá pár mesiacov a rokov, kým sa človek „vyskilluje“.“

Veľkým plánom sú modelky
Teraz sa živím fotením a natáčaním. Preferujem módnu (fashion) fotografiu, napríklad nejaké street módne fotky. Prakticky na základe zákazky sa rozhodnem, či do toho idem bez ohľadu na to, o aký druh fotografie, či videa ide. Ak klient pristúpi na moje podmienky a dohodneme sa, idem do toho. Vždy sa snažím robiť veci podľa seba a mať v každom projekte voľnú ruku. Všetko záleží na vzájomnej dohode a dôvere.“ I Rajmund má obľúbený žáner, ku ktorému by sa chcel prepracovať. „Čo by som chcel fotiť, je módna fotografia, ako som už spomínal a fashion fotky. Celkom ma tiež bavilo fotenie kampaní na rôzne produkty. Kým tých produktov nebolo viac než 100 (smiech). Medzi moje prvé honorované projekty patrili práve portréty a portrétna fotografia, ktorá odštartovala moju kariéru v rámci fotenia za peniaze. Ale aby som sa vrátil: momentálne sa venujem foteniu, plus režírujem hudobné videoklipy a taktiež ich natáčam a strihám. Čiže akoby all in one, všetko v jednom.“ Na celú prácu nie je sám. Pomáha mu nežné pohlavie. „Pri produkcii mi pomáha moja priateľka Viktória. Ako zadné vrátka mávam do roka aj pár svadobných fotení. V poslednej dobe sú to samí moji kamaráti. Ale ja sa na to vôbec necítim, pripadám si ešte  mladý,“ avizuje Rajmund, že žiadnu väčšiu udalosť pre fanúšikov nechystá.
Kollárovci, Maťo Harich aj Sima Martausová
Rajmundovi už do zbierky pribudlo pár známych zmien, s ktorými spolupracoval a pre ktorých vytváral vizuálne dielo. „Boli to hudobníci, tanečníci, maliari, rôzne firmy. Točil som klipy pre spevákov a kapely Sám sebou od nás z východu, taktiež Kollárovcov, Maťa Haricha a Simu Martausovú. Hudobné videoklipy pre huslistku Victoria Linnen (moja šikovná priateľka), či Marka Dana. V rôznych klipoch som mal možnosť spolupracovať aj so slovenskými hercami ako Karina Qayumová, či Oliver Oswald. Rád tiež podporujem nové talenty, ako sú napríklad talentovaná speváčka Klára Miščíková, Martin Brečko (košický spevák), takisto košická kapela 2voisis, pianista Peter Zbranek, speváčka Slávka Tkáčová z Bardejova atď. Pre spomínanú Victoriu Linnen som spolu s NIkoletou Drummer natočil aj hudobný videoklip.“

Maťo Harich odpálil kanvicou svetlá - tisícky
Pri otázke o „veselých historkách z natáčania“ si Rajmund na jednu originálnu situáciu spomenul. Hoci sa týkala slovenského speváka, odohrala sa v Poľsku. „Katovice, cca tri roky dozadu. Točili sme hudobný videoklip s Maťom  Harichom pre jeho novú pieseň. Nasvietili sme scénu a zapli dve svetlá – tisícky, ktorými sme chceli vytvoriť efekt slnečného dňa. No a vtom Maťo zapol rýchlovarnú kanvicu a vybil poistky v celej bytovke, kde sme bývali. To bolo pre nás trochu funny, keďže celý plán slnečného dňa zlyhal. Napokon to však v klipe vôbec nie je vidieť (úsmev).“

Úskalia fotografie a videa
Fotograf a filmár naráža na rôzne výzvy, či dokonca problémy, Rajmund však upozorňuje aj na iný dôležitý faktor. „Keď už máte skúsenosti s fotkou alebo videom, asi najťažšia je práca s ľuďmi. Nie vždy sa postaví pred objektív model / modelka. V dnešnej dobe nie je také náročné niečo natočiť alebo nafotiť. Skôr ide o obsah.  Rovnako pri videu za mňa určite rozhoduje aj obsah, aj celá myšlienka, ktorá za tvorbou je. Ak sa chytám technických vecí, čo sa týka fotky, skutočne náročné tam nie je asi nič. Skutočne záleží od druhu fotky, čo sa konkrétne fotí. Podľa toho viem posúdiť, prečo to bolo náročné a naopak, prečo to bolo easy. Vo videu je niekedy náročné vymyslieť práve dobrý scenár a myšlienku. Nie vždy to ide tak, ako by sme chceli. Ak si veci pripravíš dopredu, potom sa natáča jedna radosť. Pamätám si na klipy, kde som točil freestyle z ničoho niečo a vždy som tomu dal formu, aby to vyzeralo super, nakoľko som v tom veľmi zodpovedný. No stalo sa mi aj to, že som mal pripravený mega scenár a klient v teréne mi povedal nie, ja to tak nechcem, stačí mi rýchlo tak, a tak a ideme domov. Čiže v tejto práci to je rôznorodé. Niekedy sa aj ľahká vec stane ťažkou  a opačne. Záleží na situácii. Hlavné je flexibilne vedieť reagovať a ísť vpred (úsmev).“
Výstava nie, tichá kaviareň so zaujímavými zábermi áno
Ako už bolo povedané, na začiatku Rajmundovej kariéry bola fotografická súťaž. Nepomýšľal na vlastnú výstavu? „Výstavu fotografií som ešte nerobil, aj keď som nad tým viackrát premýšľal. Výstavu ako takú neplánujem, ale viem si moje fotky predstaviť v nejakej peknej kaviarni, kde robia skvelú kávu. A kde si človek nájde svoj pokoj a pri skvelej kávičke si všimne zopár mojich fotiek niekde na stene,“ nebráni sa úspešný umelec.

Vzorom úspešného umelca je žena, snom modelky
V budúcnosti by Rajmund rád zabrúsil i k zahraničnej tvorbe. „Môj sen do budúcna je natočiť hudobné videoklipy pre svetových spevákov. Tiež fotiť svetové modelky na rôzne kampane. Konkrétneho obľúbeného fotografa nemám, ale zopár ich followujem na instagrame (úsmev). Mojím vzorom je moja priateľka  Viki, ktorá ma povzbudzuje, dokáže nasmerovať  a celkovo mi pomáha v každom smere, za čo som jej veľmi vďačný,“ uzavrel Rajmund Petrík.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah