Magický svet Juraja Jakubiska - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2024
VEČER TALENTOV
PODUJATIE URČENÉ FINALISTOM CELOSLOVENSKÉHO KOLA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. NA VEČER TALENTOV UŽ NIE JE MOŽNÁ REGISTRÁCIA - OBSADENÉ SÚ VŠETKY MIESTA.
Máj 2024
FINÁLE TALENTOV V PREŠOVE
VEĽKOLEPÉ FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZÁKLADNÝCH ŠKÔL PREŠOVSKÉHO KRAJA SA USKUTOČNÍ DŇA 28. MÁJA 2024 NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE USKUTOČNÍ ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. PROGRAM SEMINÁRA NÁJDETE NA STRÁNKE. POZÝVAME :)
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Magický svet Juraja Jakubiska

Aktivity
Magický svet Juraja Jakubiska

Juraj Jakubisko sa do slovenského filmového sveta zapísal ako režisérska legenda. Iniciatíva Rozumieme nadaným predstavila jeho tvorbu i podporu najmenším žiakom na základnej škole na Bajkalskej ulici v Prešove.
V rozprávkach sú ukryté návody na život
Človek potrebuje rozprávky už od detstva. Tie, ktoré vznikli pred mnohými desaťročiami i súčasné pompézne veľkofilmy. Čas na rozprávku by sme si mali nájsť všetci, bez ohľadu na vek. Pretože aj rozprávky nám môžu v živote ukazovať správny smer a naučiť nás kriticky myslieť a ľudským hodnotám. V neposlednom rade rozvíjajú detskú fantáziu.
V klasických rozprávkach vidíme generáciami overené posolstvá, pretože ponúkajú skryté návody na život. Najlepšie na nich je samozrejme to, že takmer vždy majú šťastný koniec. So šťastným koncom zas súvisí nádej, že dobro vždy zvíťazí nad zlom. Téma rozprávok patrí preto medzi deťmi k najobľúbenejším.

Magický realizmus zavítal na Bajkalskú
Vianočný čas sa s rozprávkami spája viac než iné obdobia. A to práve s jednou, ktorú málokto z nás nepozná alebo ju ešte nevidel – s Perinbabou. Starenka žije vysoko v horách a zázračnou perinou prikrýva svet bielym prachom. Láskavosťou a dobrotou si získa Dorotku, ale tiež odvážneho Jakubka, ktorý sa nebojí ani samotnej smrti.
Perinbaba je plná fantázie a kúzelných obrazov, ktoré dokázal vyčariť jedinečný režisér. Práve táto rozprávka a velikán Jakubisko boli témou našej besedy. Stretnutie sa uskutočnilo na Základnej škole na Bajkalskej ulici 29 v Prešove. Pripravila ho Iniciatíva Rozumieme nadaným a Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove. Jej názov bol Magický svet Juraja Jakubiska.
Osobnosť umelca priblížil Ľuboš Lukáč
Juraj Jakubisko je legendou slovenského filmového sveta. Mnohí ho poznajú práve vďaka spomínanému kultovému filmu, ktorý režíroval. So žiakmi piateho a druhého sme medzi nami privítali Ľuboša Lukáča, aby nám o ňom a jeho tvorbe porozprával viac.
Vďaka pánovi Lukáčovi sme ho spoznali aj z inej stránky: ako človeka s veľkým srdcom, ktorý sa počas života venoval deťom a podporoval ich. Prostredníctvom prezentácie fotografií a videí zo súkromnej zbierky nášho hosťa sme sa dozvedeli množstvo informácií zo života legendy i to, akým hodnotným a neuveriteľne nadaným umelcom tento režisér bol.

Pomáhal deťom a podporoval nadaných
Prednášajúci nás previedol detstvom filmovej osobnosti a rokmi jeho štúdia na strednej i vysokej škole. Spomenul tiež Jurajove záľuby. Prvé stretnutia Ľuboša Lukáča s pánom Jakubiskom prebiehali v rámci Jakubiskovej podpory detskej internetovej súťaže Fotografia očami detí, kde pôsobil najprv ako najprv porotca, neskôr dokonca ako predseda poroty. Pod záštitou slávneho filmára prebehol aj letný camp mladých fotografov a na stránke Fotografie očami detí mal foto školu.
Ľuboš Lukáč v mene iniciatívy Rozumieme nadaným navštívil Jakubiska v Prahe, kde žil a tvoril. Známy režisér však navštívil aj Prešov a obdržal ocenenie – plaketu Rozumieme nadaným, ktorú si veľmi vážil. Spolupracoval takisto s prvým Klubom nadaných detí na Slovensku v metropole Šariša.

Navnadili žiakov na „dvojku“
Lektor predstavil zábery z výstavy fotografií z natáčania pokračovania kultovej rozprávky Perinbaba a Dva svety. Pozreli sme si trailer k novému filmu a dozvedeli sa pikošky o natáčaní a konkurze, ktorý prebehol pred ním. Pán Lukáč prezradil množstvo zákulisných informácií.
Vzhľadom na to, že starší žiaci sa na hodinách literatúry venujú práve televíznej a filmovej rozprávke, popoludnie, ktoré sme spolu strávili bolo príjemne a inšpiratívne. Už teraz sa všetci veľmi tešíme na pripravovanú premiéru.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah