Markus Filipko z Prázdnin dobýja divadlo i film - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Markus Filipko z Prázdnin dobýja divadlo i film

Aktivity
Markus Filipko z Prázdnin dobýja divadlo i film

Seriálový hit Prázdniny a divadelná hra Modrý vták. Iba 15-ročný Markus približuje filmové natáčanie a divadelnú prácu. Čoskoro ho budete môcť stretnúť aj na slovenských hradoch.
Foto: R. Tappert
Od skúšok po premiéru
Ludus je názov umeleckej školy, ktorú Markus navštevuje od deviatich rokov. „Hoci moje detstvo bolo spojené prevažne so športom, vždy som rád bavil svoje okolie. Už od mala som bol veľmi komunikatívny. Asi aj preto ma rodičia prihlásili do Ludusu. Krátko nato prišla moja prvá divadelná rola. Pamätám si, ako som išiel na konkurz do divadla. Nevedel som, čo od toho čakať, no chcel som to vyskúšať. Môžem povedať, že divadlo mi učarovalo od prvého momentu. Celý tvorivý proces, kým príde premiéra, je pre mňa nesmierne zaujímavý a baví ma byť jeho súčasťou,“ opísal divadelné začiatky.

Z vĺčaťa z Džungle je dnes Tyltyl
Markusovým prvým divadelným predstavením bola Džungľa, čo je divadelné spracovanie známej Kipligovej Knihy džunglí. „Zo svojej pôvodnej postavy vĺčaťa som už vyrástol a momentálne stvárňujem hlavnú postavu Maugliho v tínedžerských rokoch,“ upresnil Markus. „V predstavení Modrý vták od Maeterlincka hrám hlavnú rolu Tyltyla. Je to krásne a náročné prestavenie. Skoro dve hodiny nezídem z javiska, sprevádzam diváka celým príbehom. Za túto divadelnú skúsenosť som vďačný. Práve v tejto hre som si uvedomil náročnosť divadelného herectva a veľa som sa naučil,“ skonštatoval mladý herec.

Počas skúšania pribúda hudby, spevu i svetiel
Za samotným divadelným predstavením je iste kopec driny. A ako často prebiehajú skúšky? V čom všetkom divadelná skúška spočíva? „Skôr, ako sa divadelné predstavenie odohrá pred divákmi, predchádza tomu dlhý proces príprav. Skúšobné obdobie začína „čítačkou, kde sa herci oboznamujú so svojimi postavami a predstavami režiséra o ich stvárnení. Na „čítačke“ sa predčítavajú dialógy, prípadne sa upravujú texty. V štúdiu sa nahráva hudba a spev, ktoré sú súčasťou predstavení, v ktorých aj spievam. Skúšky hry bývajú niekoľko hodinové, viac krát do týždňa. Samozrejme, čím viac sa blíži termín predstavenia, tým sa skúša viac a intenzívnejšie. Počas generálkového týždňa sa už dolaďuje všetko potrebné, vrátane technických zložiek - svetlá, zvuky, efekty, hudba a kulisy,“ vysvetlil Markus, čo predchádza finálnemu predstaveniu.

Opiera sa o dobrú pamäť, učí sa pred spaním
Ako hovorí, učenie sa dlhých textov vie niekedy potrápiť, hlavne pokiaľ sú to dlhé monológy. „Mám však to šťastie, že si texty viem pomerne rýchlo zapamätať, a tak to pre mňa nie je taký problém. Texty sa učím, kedy sa dá. Napríklad aj pred spaním alebo pri cestovaní. Je dobré vedieť nielen svoje repliky, ale pamätať si aj ostatné texty - kvôli dialógom a nadväznosti.“

„Vyhovuje mi byť obyčajným chalanom“
Iba 15-ročného umelca sme sa nemohli neopýtať na to, ako zvláda trému. „Tréma pred predstavením je vždy, aj keď ide už o niekoľkú reprízu. Myslím, že v správnej miere je potrebná. Pokiaľ hercovi na svojom výkone záleží, asi k tomu aj patrí. No v momente, ako vyjdem na javisko, už ju nevnímam, hrám a užívam si to. Odmenou za to je pre mňa potlesk divákov.“  A ako jeho účinkovanie na divadle i vo filme berú spolužiaci? „Študujem na osemročnom gymnáziu, momentálne som v kvarte. Moji spolužiaci ma berú úplne normálne, čomu som rád. Jasne, že vedia, čo robím; keď mám v divadle skúšobné obdobie alebo natáčam, vymeškávam v škole viac. Zaujímajú sa, na čom práve pracujem. Inak som obyčajný chalan, jeden z nich, a tak mi to vyhovuje.“
Foto: S. Topolská
Naj destinácie: Baleáry a Liptov
Obľúbenými predmetmi gymnazistu Markusa Filipka sú jazyky (slovenčina, angličtina, nemčina), dejepis a matematika. Takisto si rád zahrá na gitare. K jeho záľubám patria skateboarding a podľa očakávaní divadlo, film a hudba. Ktorá destinácia mu doteraz prirástla k srdcu najviac? „Samozrejme Slovensko. Tu som sa narodil a žijem. Ale pokiaľ je to možné, rád cestujem a spoznávam nové miesta. Obľúbených krajín mám viac,“ povedal. Za naj dovolenku považuje tú na Baleárskych ostrovoch a na chalupe na Liptove. Preferovanými športmi mladého herca sú zas futbal, MMA a zimné športy. Z filmov ho doposiaľ najviac oslovili Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode), Knives Out (Na nože), či Le Mans ´66. Markus sa nevyhýba ani hrám, rád si zahrá napríklad CSGO, FIFU alebo Forzu.

Na divadelných doskách hľadá Modrého vtáka
Skúšanie v divadle prináša rôzne momenty. „Keď skúšame, musí sa ísť naplno, ako keby sme hrali pred divákmi. Avšak stane sa, že niekto urobí brept alebo zabudne svoju repliku a nenápadne sa to snaží uhrať. Potom vznikajú rôzne vtipné situácie,“ prezradil Markus čosi zo zákulisia hereckej práce. V súčasnosti účinkuje v predstavení Modrý vták. „Divadelné predstavenie Modry vták je o hľadaní šťastia v podobe modrého vtáka. Hrám tu hlavnú postavu Tyltyla, ktorý sa spolu so svojou sestrou Mytyl snaží nájsť šťastie. Putujú rôznymi krajinami neviditeľného a nepoznaného sveta. Pri svojej ceste odhalia mnohé tajomstva a zistia, že šťastie môže mať veľa podôb.“

Sadla mu Kniha džunglí a Maugli
V Kiplingovom diele debutoval, ale úloha vĺčaťa mu aj sadla. „Mojou obľúbenou divadelnou postavou je Maugli. Práve pre jeho hravosť a bezprostrednosť. Maugli tínedžer je mi vekovo aj charakterovo blízky, a tak jeho stvárnenie je pre mňa prirodzené. Mojím obľúbeným predstavením je Džungľa. Okrem toho, že som práve v tomto predstavení začínal, je veľmi dynamické a pohybovo náročné: šplháme na lanách, lozíme po sieťach. Hovoriť do toho svoje repliky môže byť náročné, ale mne sa pravé táto akčnosť páči.“

Filmové Prázdniny na myjavských kopaniciach
Po divadle sa Markus dostal ku filmu. Predstavil sa hneď v populárnom seriáli. Prázdniny sa začali natáčať v roku 2016 a boli z nich natočené štyri série. Každá z nich má presne desať dielov a jeden špeciálny zimný diel. „K účinkovaniu v seriáli Prázdniny som sa dostal cez kasting. Oslovili ma, či by som sa nezúčastnil na pripravovanom projekte a po viacerých kolách si ma vybrali. Som rád, že som svoje skúsenosti pred kamerou mohol zberať práve pri tomto projekte, ktorý sa natáčal v krásnom prostredí myjavských kopaníc. Štyri roky som tak od júna do októbra „prázdninoval“ na natáčaní. Pri výrobe sa stretla skvelá partia ľudí a po tých spoločných rokoch sme už ako rodina. Dodnes sme v kontakte, radi sa vídame na rôznych akciách alebo pri iných projektoch,“ hovorí Markus.

V divadle je okamžitá spätná väzba
Na otázku, čo je medzi divadlom a filmom lepšie, odpovedá „Tyltyl“. „Svoje čaro majú obidva. Záleží aj od žánru, ale za mňa divadlo. Pri divadle máte okamžitú spätnú väzbu od diváka. Vidíte, čo sa mu páči, na čom sa smeje. A nakoniec pri klaňačke vás divák nabije neopísateľnou energiou.“ Podobne, ako divadlo, aj filmová práca prináša pekné a veselé situácie. „Veselých príhod som počas môjho doterajšieho natáčania zažil veľa. Štyri roky sme na jednom projekte natáčali spolu rovnaká partia, tak vzniklo mnoho náhodných, ale aj cielených vtipných situácii nielen medzi hercami, ale aj štábom.“ Práca v umení dáva Markusovi zároveň možnosť spoznať nových zaujímavých a známych ľudí. Ktorý z nich je jeho najobľúbenejší? „Či už v divadle alebo pri natáčaní mám možnosť stretať sa s rôznymi slovenskými aj českými hercami a herečkami. Každý z nich, keďže sú to ostrieľaní profesionáli, mi niečo dal, či už po hereckej alebo ľudskej stránke. Ťažko by som vybral jedného,“ konštatuje.
Foto: M. Filipko
Dabing: rýchlovka a veľké sústredenie
Markus mal možnosť vyskúšať si už aj dabing. Aký má z neho dojem a čo považuje za najdôležitejšie pri ňom? „V dabingu som mal možnosť vyskúšať si rôzne menšie postavy. Či už v rozprávke alebo filme. Je to ťažšie na sústredenie, vnímanie pôvodného textu, emócie. Treba mať správnu výslovnosť a artikuláciu. Na rozcvičenie pred dabovaním môžu pomôcť rôzne slovné jazykolamy. Väčšinou však na to nie je čas a ide sa rovno dabovať. Je to rýchly proces výroby,“ objasnil.

Láka ho zahraničná produkcia aj národné divadlo
Markus je len na začiatku veľkej kariéry. Samozrejme, i on už však má svoje herecké sny. „Hereckých snov do budúcna mám viacero. Niektoré sú odvážnejšie, a preto radšej nebudem veľmi prezrádzať. Ale snívať treba, lebo sny sa zvyknú plniť,“ usmieva sa. „Rád by som si vyskúšal byť súčasťou nejakej zahraničnej filmovej produkcie. Či už ako herec, zahrať si po boku Chrisa Evansa, Matta Damona, alebo ako režisér. Mojím malým snom je tiež zahrať si vo filmovej slovenskej alebo českej rozprávke. Čo sa týka divadelných snov, v budúcnosti by som rád hral v predstavení na doskách Slovenského národného divadla.“

Rozhodnutie medzi herectvom a réžiou, ale aj plán B
Nášho respondenta baví celý proces tvorby divadelného predstavenia aj filmu. I preto váha medzi dvoma cestami. „Uvidí sa, kam ma to bude v budúcnosti ťahať najviac. Momentálne to mám pol na pol medzi herectvom a réžiou. Baví ma byť súčasťou filmového aj divadelného prostredia, som rád pri celej tej tvorbe. Ale treba mať aj plán B, pretože dnešná situácia ukazuje, že práve kultúra a umenie je jednou z oblastí, ktorú koronakríza zasiahla najviac. Preto to možno nakoniec bude úplne niečo iné, napríklad diplomacia alebo manažment.“

Po hradoch s rozprávkou
Podobne ako mnohým iným umelcom, aj Markusove plány prekazila v tomto roku korona. Vo výhľade má však ďalší projekt, ktorý ho povedie na hrady, a to v zaujímavom obsadení. „V uplynulom roku ma čakalo viacero projektov, na ktoré som sa tešil. Žiaľ, okolnosti okolo pandémie ich realizáciu nedovolili. Verím, že v novom roku sa podarí aspoň časť z nich zrealizovať. Budem rád, pokiaľ sa s divákmi uvidím na niektorom zo slovenských hradov a zámkov, kde sa spolu s ďalšími hereckými kolegami chystáme odohrať rozprávku. Mal som už možnosť vidieť nádherné kostýmy, ktoré budú použité. Hudobne sa bude na projekte podieľať Ľubica Čekovská. Verím, že diváci sa budú mať na čo tešiť. Už len, aby bola situácia priaznivá,“ uzavrel mladý herec Markus Filipko.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah