Nadaní oslávili v uplynulom roku niekoľko jubileí - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Máj 2024
FINÁLE TALENTOV V PREŠOVE
VEĽKOLEPÉ FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZÁKLADNÝCH ŠKÔL PREŠOVSKÉHO KRAJA SA USKUTOČNÍ DŇA 28. MÁJA 2024 NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Nadaní oslávili v uplynulom roku niekoľko jubileí

Aktivity
Nadaní oslávili v uplynulom roku niekoľko jubileí

Desiatku úspešných ročníkov uzavrela najväčšia súťaž pre intelektovo nadaných žiakov na Slovensku Logická olympiáda. Desať rokov sa takisto stretávajú žiaci s pedagógmi v Klube nadaných detí v Prešove. Okrem množstva úspešných projektov a celoslovenských súťaží pre nadaných sa členovia iniciatívy Rozumieme nadaným delili so skúsenosťami s pedagogickými aj odbornými zamestnancami prostredníctvom prednášok.
Logickou olympiádou prešlo už 23 000 účastníkov
Vyše dve tisícky účastníkov sa zapojili do desiateho ročníka Logickej olympiády intelektovo nadaných žiakov, čo je zároveň najväčšia súťaž pre túto cieľovú skupinu na Slovensku. Finále tradične prebieha na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Nový, jedenásty ročník olympiády bude po náročnom období koronavírusu s jeho obmedzeniami opäť prezenčný. Doterajších desiatich sa zúčastnilo vyše 23 000 nadaných žiakov.
Pedagógovia z iniciatívy Rozumieme nadaným zároveň ocenili desiatich nestorov Logickej olympiády, z toho jedného in memoriam. Slávnostný akt na pôde Prešovskej univerzity sprevádzala prezentácia a fotografie z uplynulých desiatich ročníkov podujatia, ktorými prítomných previedol Ľuboš Lukáč.

Prednášali i samotné deti
Pravidelnou súčasťou najväčšej slovenskej súťaže pre nadaných je odborný seminár Rozumieme nadaným. Je venovaný učiteľom, psychológom, špeciálnym pedagógom, rodičom žiakov, študentom Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a laickej verejnosti. Jednou z jeho zaujímavostí je skutočnosť, že prednášajúcimi sú okrem odborníkov na problematiku nadaných tiež samotné deti.
Do Logickej olympiády pre najmenších, určenej predškolákom, sa v roku 2022 prihlásil rekordný počet, a to vyše 6400 detí.

Univerzita vystavovala ročníkové práce nadaných
Medzi realizované projekty Rozumieme nadaným patrila Logopédia zábavne, ktorá dostáva veľmi pozitívnu spätnú väzbu z celej krajiny. V novembri sa v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku konala na pôde Prešovskej univerzity nesúťažná prehliadka ročníkových prác intelektovo nadaných žiakov prešovských základných škôl. Ich myslenie a tvorbu tak mohli spoznať študenti špeciálnej pedagogiky. Medzi prezentovanými témami nechýbal vesmír, severská detektívka, osemtisícovky, témy o zvieratách a ďalšie.
Niektoré stretnutia viedol žiak, oslávili okrúhle jubileum
Prešovské kluby nadaných detí pracovali tohto roku s papierom, céčkami, guľočkami a hračkami, s ktorými sa hrali ešte ich rodičia. Lúštili číselné kódy, spoznávali vikingské lode a ďalšie plavidlá. Dozvedeli sa o zhotoviteľovi guľometu a slávneho obrazu Mony Lízy, ako aj o americkom prezidentovi, ktorý nechodil do školy. Už klasickou aktivitou bola práca s nevšedným hudobným dielom Malý princ na motívy všetkými generáciami obľúbeného príbehu. Niektoré zo stretnutí viedol dokonca jeden z nadaných žiakov Adam Lange. Na začiatku školského roka nechýbala oslava desaťročnice KND za účasti vzácnych hostí, medzi inými primátorky Prešova Andrey Turčanovej.

Projektov pre nadaných pribúda
Iniciatíva Rozumieme nadaným ponúka nadaným desiatky projektov a ich zoznam priebežne aktualizuje. Huncút v regióne Šariš približuje miestnu kultúru a tradície. Jedinečné tvory čerpajú z fascinujúcich faktov zo zvieracej ríše. Prebiehajú Majstrovstvá v násobení a delení, projekt Si hviezda! učí deti sebaúcte a práci so svojimi emóciami. Inšpiráciu môžu načerpať v projekte Zo života géniov.
Talent základných škôl regiónu Šariš má dve kategórie, určené pre prvý a druhý stupeň. Testuje matematické a logické schopnosti detí, priestorový úsudok a verbálne myslenie.

Obsadili Zelený breh
Lokalita Zelený breh pri vodnej nádrži Sigord v Slanských vrchoch bola miestom trojdňového Logického sústredenia pre deti z Prešova a Bardejova. Popri relaxe v lesnom prostredí a pobyte na zdravom vzduchu si lámali hlávky nad úlohami z Logickej olympiády. Do terénu v rámci nenáročnej turistiky vedú mladých projekty Mladý fotograf, Spoznávame Vysoké Tatry, či Šariš tour. Posledný menovaný je poznávacím putovaním po obciach Šariša.

Poznatky z praxe odovzdávajú na ZŠ-kách
Popri množstve projektov a súťaží s tisíckami účastníkov ponúkla iniciatíva Rozumieme nadaným v uplynulom roku prednášky pod názvom Nadané dieťa v základnej škole. Určené boli učiteľom, psychológom a špeciálnym pedagógom. Realizovali sa na základných školách online alebo prezenčnou formou a vypočulo si ich približne 300 pedagogických a odborných zamestnancov škôl a poradenských zariadení. Školenie už v januári absolvujú ďalšie dve základné školy.
V rámci poradenstva prebiehalo množstvo konzultácií pre rodičov nadaných detí, a to ako predškolákov, tak i nadaných školákov. Aktuálne sú termíny na konzultácie obsadené až do konca apríla 2023.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah