Nadaní spoznávali empatiu - schopnosť porozumieť iným - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2024
VEČER TALENTOV
PODUJATIE URČENÉ FINALISTOM CELOSLOVENSKÉHO KOLA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. NA VEČER TALENTOV UŽ NIE JE MOŽNÁ REGISTRÁCIA - OBSADENÉ SÚ VŠETKY MIESTA.
Máj 2024
FINÁLE TALENTOV V PREŠOVE
VEĽKOLEPÉ FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZÁKLADNÝCH ŠKÔL PREŠOVSKÉHO KRAJA SA USKUTOČNÍ DŇA 28. MÁJA 2024 NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE USKUTOČNÍ ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. PROGRAM SEMINÁRA NÁJDETE NA STRÁNKE. POZÝVAME :)
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Nadaní spoznávali empatiu - schopnosť porozumieť iným

Aktivity
Nadaní spoznávali empatiu - schopnosť porozumieť iným

Prešovské nadané deti zo Súkromnej základnej školy DSA na Mukačevskej ulici v Prešove pri svojom februárovom stretnutí vyjadrovali svoje emócie a učili sa byť empatickí. Poslúžili im k tomu dialóg, pohyb aj kresba.
Vzácnu vlastnosť potrebujeme pestovať
Klub nadaných detí pri Súkromnej základnej škole DSA na Mukačevskej ulici vznikol v Prešove ako druhý v poradí. Jeho vedúcim je skúsený pedagóg nadaných a zakladateľ oboch Klubov nadaných detí v Prešove Ľuboš Lukáč, ktorý deťom pri jednom z pravidelných stretnutí predstavil aktivity na posilnenie a rozvoj empatie. Ide o vzácnu vlastnosť, vďaka ktorej sa dokážeme lepšie vcítiť do pocitov druhých a porozumieť im.

Empatia sa u nás môže prejaviť už vo veku dvoch rokov, keď napríklad nechceme, aby naši blízki boli smutní. Okolo piateho roku už dokážeme prejaviť súcit. Ak však na svojej empatii ďalej nepracujeme a neposilňujeme ju, môže sa stať, že ako empatickí spoločníci neskôr postupne vychladneme.
Čo prežívajú moji kamaráti
Možno poznáte prekvapenie, keď zistíte, že aj iných trápi problém, o ktorom ste si mysleli, že môže trápiť iba vás. K takémuto poznaniu a vzájomnej pomoci mala napomôcť aktivita, pri ktorej žiaci rozprávali o svojich pocitoch. Zdieľanie emócií môže deťom napomôcť zvýšiť empatiu, navzájom sa pochopiť a lepšie prijímať jeden druhého.
Nadané deti sa tiež mali pokúsiť vcítiť sa do pocitov človeka v určitej životnej situácii a jeho pravdepodobné prežívanie tejto situácie opísať. Zamýšľali sa napríklad nad pocitmi niekoho, kto sa ocitol na opustenom ostrove, nečakane získal veľa peňazí, pokazil sa jeho vzťah s kamarátom, stratil prácu a podobne.

Emócie vyjadrovali pohybmi
Vedúci klubu každému z detí povedal, aký pocit má zahrať. Urobiť to malo bez použitia slov, iba pomocou mimiky a gest. Jeden žiak bol veselý, iný smutný, ďalší šťastný, nahnevaný, prekvapený, bláznivý a podobne. Ostatní žiaci mali hádať, akú náladu ich kamarát vyjadruje.
Potom bolo potrebné nakresliť niečo, čo v deťoch v poslednom období vyvolalo nejakú emóciu: smútok, hnev, strach alebo radosť. Po dokončení obrázku si nadaní výkresy medzi sebou vymenili, za pomoci kresby spoznávali pocity svojich kamarátov a hovorili o nich.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah