Pod vedením spolužiaka: Nadané deti sa dotkli sveta hudby - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Júl 2024
KLUB NADANÝCH DETÍ
MIMORIADNE ÚSPEŠNÝ KLUB NADANÝCH DETÍ PRI SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE, KTORÝ VZNIKOL AKO DRUHÝ V METROPOLE ŠARIŠA, HRAVO NAPLNÍ SVOJU KAPACITU KAŽDÝ ROK.
Júl 2024
SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME
PREDŠKOLÁCI SI MERALI SILY V LOGICKOM MYSLENÍ. AKTUÁLNY ROČNÍK SÚŤAŽE NADVIAZAL NA TRADÍCU PREDCHÁDZAJÚCICH, V DUCHU MOTTA "SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME."
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Pod vedením spolužiaka: Nadané deti sa dotkli sveta hudby

Aktivity
Pod vedením spolužiaka: Nadané deti sa dotkli sveta hudby

Jedno z júnových stretnutí Klubu nadaných detí na Súkromnej základnej škole DSA v Prešove bolo venované fascinujúcej oblasti ľudskej tvorby, nazvanej hudba. Neobyčajnou okolnosťou bolo, že ho viedol nadaný žiak.
Inteligencia a hudobné nadanie súvisia
Dlhodobé výskumy dokazujú neodškriepiteľnú súvislosť medzi inteligenciou a hudobným nadaním. Odborníci potvrdzujú vysoké akademické výsledky detí, ktoré dostali hudobné vzdelanie. Hudba výrazne ovplyvňuje funkcie mozgu súvisiace s kreatívnym myslením a rast IQ. Výskum potvrdil, že tieto deti na základnej škole dosahujú až o 22 % vyššie skóre v jazykových testoch a o 20 % vyššie skóre v matematických testoch.

Stretnutie viedol jeden zo žiakov
Záštitu nad obsahom stretnutia s hudbou prevzal bývalý žiak vedúceho Klubu nadaných detí PaedDr. Ľuboša Lukáča, intelektovo nadaný siedmak Adam. Hovorilo sa o hudbe, hudobných nástrojoch a hudobných žánroch. Žiaci so svojím exkluzívnym lektorom besedovali o hudbe ako takej, ako aj svojich obľúbených hudobných žánroch. Na pretras sa dostali príjemné a nepríjemné tóny, či zvuky. Deti spoločne definovali hudobné štýly, čo dokumentovali hudobnými ukážkami. Spomínali sa rock, pop, disco, jazz...
Nástroje, ktoré hudbu vytvárajú
V nasledujúcej časti stretnutia dostali priestor hudobné nástroje. Deti v KND v Súkromnej základnej školy DSA rozprávali o tých, na ktorých už hrajú, ako tiež tých, na ktoré by chceli vedieť hrať. Nasledovala práca s pracovnými listami, ktoré vytvorili most medzi nosnou témou stretnutia – hudbou a anglickým jazykom. Názov jedného z listov bol Let´s have some music!

Angličania pomenovali nástroje podobne ako my
Najmenší si zopakovali a naučili sa ďalšie názvy hudobných nástrojov v angličtine, ktoré priradzovali k tomu ktorému nástroju na obrázku. Mnoho názvov je podobných našim, slovenským: guitar, trumpet, violin, piano, saxophone, banjo, accordion, clarinet, flute, cimbals, triangle, xylophone, harmonica, tabourine, harp (harfa). Nástroj, ktorý na Slovensku nazývame lesným rohom, je v angličtine francúzskym; nazýva sa french horn. Ako už bolo spomenuté a ako potvrdzujú vedecké výskumy, hudba a nadanie idú ruka v ruke, čo platilo aj pri júnovom stretnutí v Klube nadaných detí v Prešove.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah