Podpoľanec Marko Piliar - slovenská krasokorčuliarska nádej - Nadané dieťa
Nadané dieťa
November 2024
NADANÉ DETI VYSOKOŠKOLÁKOM
ŠTUDENTOM PEDAGOGICKÝCH ODBOROV PRIBLÍŽILA SVET INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV PREŠOVSKÝCH ZÁKLADNÝCH ŠKÔL NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA ICH ROČNÍKOVÝCH PRÁC.
December 2024
AUSTRÁLSKY EKO-HRDINA
ELIJAH JE IBA JEDENÁSŤROČNÝ EKOLOGICKÝ AKTIVISTA Z AUSTRÁLSKEHO ŠTÁTU QUEENSLAND. OČARILA HO PRÍRODA A PREDOVŠETKÝM KORALY, OHROZENÉ OTEPĽOVANÍM PLANÉTY.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
December 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
INTELEKTOVO NADANÉ DETI SA MÔŽU ZAPOJIŤ DO LOGICKEJ OLYMPIÁDY - SÚŤAŽE PRE MIMORIADNE NADANÝCH ŽIAKOV DO 15 ROKOV, KTORÍ NAVŠTEVUJÚ ZÁKLADNÉ ŠKOLY A 8-ROČNÉ GYMNÁZIÁ.
NA POSLEDNÉ PREDVIANOČNÉ STRETNUTIE PREŠOVSKÉHO KLUBU NADANÝCH DETÍ POZVALI INTELEKTOVO NADANÉ DETI SPRIEVODCU DUŠANA GUMANA, KTORÝ PRIBLÍŽIL DEŤOM ŽIVOT ZVIERAT.
Podpoľanec Marko Piliar - slovenská krasokorčuliarska nádej
Aktivity
Podpoľanec Marko Piliar - slovenská krasokorčuliarska nádej
„Je to veľmi krásny a lákavý šport, ktorý vyžaduje strašne veľa času na tréningy a obetavosť rodičov,“ hovorí talentovaný mladík, ktorý na tréningy musel vstávať o 4:30 a denne cestovať 200 kilometrov. Na konte však už má cenné úspechy a túži po juniorskej olympiáde.
Na tréningy ešte pred svitaním
„Bývam v Detve, mám 15 rokov a navštevujem prvý ročník na detvianskom gymnáziu. Medzi moje záľuby patrí krasokorčuľovanie, ktorému sa venujem na vrcholovej úrovni a keď mám chvíľu čas, rád si zahrám bedminton, tenis, ale aj floorball,“ začal svoje rozprávanie talentovaný mladík z Podpoľania. Šport v jeho rodine zakorenil poctivo. Markova sestra Lucka má len deväť rokov a je športovou gymnastkou. „Rodičia nám venujú všetok voľný čas,“ konštatuje Marko. „Trénovať som začínal v Detve pod vedením pani trénerky Kataríny Dubanskej. Po piatich rokoch som prestúpil do KK Iskra Banská Bystrica k trénerke Zuzane Babiakovej. Každý deň som vstával o 04:30 a cestoval do Banskej Bystrice, lebo tréning začínal už o 6:00. Po tréningu som sa vracal autobusom do školy v Detve a na obed som cestoval naspäť do Bystrice na ďalší tréning. Čiže denne som precestoval 200 kilometrov,“ opísal Marko náročný denný program.
Na ľade aspoň tri hodiny denne
„Túto sezónu som sa vrátil späť do Detvy, kde ma momentálne trénuje pani trénerka Iveta Reithmayerová, keďže v Banskej Bystrici idú prerábať zimný štadión a ja potrebujem trénovať na ľade minimálne tri hodiny denne. Takže čas, ušetrený na dochádzaní, využívam na tréningy, čo je tiež dosť fyzicky náročné.“ Prečo si Marko vybral práve takýto, pre chlapcov trochu netradičný šport, ktorému sa venuje od siedmich rokov? „Je to veľmi krásny, lákavý a elegantný šport, veľmi obľúbený u staršej generácie. Ku krasokorčuľovaniu ma priviedli moji rodičia, ktorí ma zobrali na kurz korčuľovania,“ zaspomínal si. Čo všetko musí mladý talent absolvovať počas jedného tréningu? „Tréning začína hodinovou rozcvičkou pred ľadom. Na suchu sa najprv rozbehám, rozcvičím, urobím atletickú prípravu, odposilujem, rozskáčem sa na švihadle, rozrotujem a rozskáčem skoky. Je viacej druhov tréningov. Sklzový tréning je taký, kde trénujeme techniku korčuľovania a piruety. Na skokovom tréningu trénujeme skoky, ich techniku a piruety. V rámci kondičného tréningu veľa korčuľujeme a skáčeme, aby sme nadobudli kondíciu. Mávame tiež tréning, na ktorom trénujeme len jazdy; tam sme zameraní čisto na svoje programy: skoky a techniku z programu, choreografiu alebo celé jazdy,“ vysvetlil podrobne Marko Piliar.
Na ďalšie záujmy čas neostáva
Ako Marko potvrdzuje, „pre tento konkrétny šport je dôležitá váha a dobrá fyzická kondícia. Tú nadobúdam pri behu na bicykli, počas suchej prípravy a na ľade.“ Markovými obľúbenými predmetmi v škole sú telesná výchova, ruský jazyk, biológia a chémia. „Popri škole a tréningu si oddýchnem na masáži alebo vo welnese raz za dva - tri týždne. Je to strašne málo, ale je to tak. Na ďalšie záujmy mi neostáva čas.“ Po rannom tréningu a škole sa Marko vracia na klzisko. „V škole som dve, až tri, prípadne štyri hodiny. Záleží to od toho, koľko ľadov mám denne. Potom idem na tréning, kde mám 30 minútovú rozcvičku, hodinu, až hodinu a pol ľad a po ľade strečing, výklus, poprípade ešte nejaký suchý tréning. Idem domov, kde hodinu oddychujem, a potom sa začínam učiť. Učím sa plus – mínus do 22:00; podľa toho, aký náročný bude deň. A potom idem spať.“
Dvojitý axel s dva a pol otáčkou
Ku knihám Marko nemá blízko, ale podľa vlastných slov si nájde čas na sobotňajšiu tlač. A čo robí v lete, mimo hlavnej sezóny? „V marci po ukončení sezóny máme dva týždne regeneráciu. Začíname suchou prípravou a následne sústredeniami, ktoré začínajú od polovice mája na ľade. Tam mávame denne tri, až päť hodín ľadu plus suchý tréning, tanec a balet. Počas sústredení sa stavajú nové choreografie, ktoré je potrebné si najazdiť počas leta. Začiatkom augusta máme previerky, kde sa musíme predviesť s novými jazdami a kostýmami. Sústredenia trvajú do konca augusta.“ Aké skoky presne Marko už zvládne a na čom ešte pracuje? „Momentálne skáčem dvojitého axla, trojitý salchow, trojitý loop, trojitý rittberger, trojitý flip a trénujem trojitý lutz. Dvojitý axel je najťažší skok spomedzi trojitých, lebo má presne 2,5 otáčky. Zároveň je to príprava na trojitého salchowa a trojitý loop. Trojitý rittberger je zase prípravou na trojitého flipa a trojitého lucza.“
Ani tento šport nie je lacný špás
Osobitne silný dojem mal Marko z Majstrovstiev Slovenska v roku 2019/2020, ktoré vyhral. „Bol to neopísateľný a nezabudnuteľný pocit, ktorý doteraz nechápem. Zanechalo to vo mne veľa pekného. Takisto aj rôzne preteky na Slovensku, na ktorých som porazil súperov, keď som už nedúfal, že ich zdolám.“ Ako spolu s rodičmi túto záľubu zvládaš finančne? „Na začiatku je to lákavý šport, lebo nestojí toľko finančných prostriedkov. V starších kategóriách už potrebujeme mať dve jazdy, ktoré zahŕňajú choreografie a kostýmy. Ako aj viacej tréningových jednotiek na ľade, kde všetko platia rodičia. Samozrejme, od októbra, keď začína pretekárska sezóna, v sobotu je krátky program a v nedeľu voľná jazda. Je to dvanásť pretekov za sezónu, kde rodič platí štartovné cca 65 eur za jeden pretek a ubytovanie na jednu noc pre dvoch. Tiež cestu, plus trénerovi za kaučovné. Ako som spomínal, letné sústredenia sa pohybujú cenovo približne 400 eur s ubytovaním za týždeň, choreografia okolo 500 eur. Dieťa počas leta potrebuje minimálne šesť sústredení, teda aby bol čo najviac na ľade, a to sa finančne nazbiera. Tento šport nie je až tak finančne podporovaný a deti nemajú vytvorené podmienky, ako v zahraničí. Všetko to musia financovať rodičia. Obyčajný rodič tak pre svoje dieťa hľadá rôzne možnosti ako sponzorov, ktorých je málo. Alebo sa musí zapájať do rôznych nadácii, treba skúšať šťastie. A keď ich nenájde, príde záver, že dieťa musí skončiť. Finančne je to veľmi náročný šport,“ vyrátal Marko výdavky.
Najväčšie úspechy a sen
Sezóna 2017/2018:– 1 x 4. miesto, 2 x 3. miesto, 1 x 2. miesto a 5 x 1. miesto. Majstrovstvá Slovenska uzavrel Marko v tomto roku pekným druhým miestom.
Sezóna 2018/2019: 3 x 2. miesto, 7 x 1. miesto, 1 x 3. miesto na Medzinárodných pretekoch v kategórii juniori. Majster Slovenska a víťaz Slovenského pohára v kategórii starší žiaci a víťaz Slovenského pohára v kategórii juniori.
Sezóna 2019/2020: vicemajster Slovenska, 4 x 1. miesto a 3 x 2. miesto za juniorov, 2 x 1. miesto, 1 x 2. miesto, 1 x 3. miesto.
A aký je najväčší sen Marka Piliara? „Môj sen je dostať sa na Mládežnícku juniorskú olympiádu, ktorá sa mala konať vo februári 2021 vo Fínsku. Avšak tým, že teraz vo svete prevláda Covid 19, presunulo sa to na december 2021. Neviem, či ešte budem spĺňať vekové kritérium, ale všetko to závisí od kompetentných, či ponechajú moju vekovú kategóriu.“
ORGANIZÁTOR
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným
Rozumieme nadaným, o. z.
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.