Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála - Nadané dieťa
Nadané dieťa
Január 2025
TOP 10 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ, SÚŤAŽ TALENTOV PREŠOVSKÉHO KRAJA, STRETNUTIA ČLENOV KLUBU NADANÝCH DETÍ, ...., AJ TIETO TÉMY ZAUJÍMALI ČITATEĽOV NADANEDIETA.SK V ROKU 2024.
December 2024
AUSTRÁLSKY EKO-HRDINA
ELIJAH JE IBA JEDENÁSŤROČNÝ EKOLOGICKÝ AKTIVISTA Z AUSTRÁLSKEHO ŠTÁTU QUEENSLAND. OČARILA HO PRÍRODA A PREDOVŠETKÝM KORALY, OHROZENÉ OTEPĽOVANÍM PLANÉTY.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Január 2025
V KND PREŠOV VYROBILI SNEH
V KLUBE NADANÝCH DETÍ SI VYROBILI SNEH SAMI. NA PRÍPRAVU "FALOŠNÉHO" SNEHU VYUŽILI SÓDU BIKARBÓNU A KONDICIONÉR NA VLASY. ZOZNÁMENIE S VEDOU MÁ OBROVSKÝ VÝZNAM PRE DETI.
NA ZAČIATKU ROKU INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM UPOZORŇOVALA NA POTREBU VYHĽADÁVANIA, IDENTIFIKÁCIE A PODPORY ROZVOJA NADANIA A TALENTU DETÍ NA ZÁKLADNÝCH ŠKOLÁCH.
Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála
Aktivity
Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála
Píše Dušan Guman
Po zdolaní všetkých slovenských pohorí a vydaji svojej (knižnej) dcéry o putovaní pestrou a čarokrásnou krajinou pod Tatrami som prijal pozvanie na pôdu Klubu nadaných detí v Prešove. S talentovanými žiakmi prvého stupňa sa nám spolupracovalo výborne. Bol som nemálo prekvapený, koľko toho najmenší o prírode a histórii Slovenska vedia.
V Poloninách strašia bradaté kravy
Panie učiteľky Ingrid Storinská a Juliána Sedláková a pán učiteľ Ľuboš Lukáč ma po rokoch opäť uviedli do prostredia prvého stupňa základnej školy. Mal som v úmysle predstaviť deťom nielen knihu Pohoria a ich najvyššie vrchy, ale od najvýchodnejšieho bodu Slovenska Kremenca po Baťov kanál na západe oživiť momentky z nezabudnuteľného putovania. Pri záberoch z Národného parku Poloniny som nemohol obísť svojho prvého medveďa, ktorého som na „čiare“ stretol. Reč bola aj „bradatej krave“ – zubrovi, ktorý nachádza pastvu blízko poľských a ukrajinských hraníc.
Do prezentácie sa zapájali aj deti
Neprezradil som však hneď všetko. Pýtal som sa a deti správne odpovedali na väčšinu otázok. Viaceré miesta pritom samy navštívili. Popri ukrajinskej hranici sme zbehli k vínnemu Tokaju a najnižšiemu bodu našej vlasti pri rieke Bodrog. Na Dukliansky priesmyk sme sa pozreli z vyhliadkovej veže, na Prešov zo Zbojníckeho hradu, na Červený kláštor – pôsobisko lietajúceho mnícha Cypriána – z Troch koruniek. Pietnu spomienku sme venovali najväčšiemu tatranskému ľadovcu v Bielovodskej doline a o speváčke Katke Koščovej sa deti dozvedeli, že kedysi sprevádzala návštevníkov jaskyne Zlá diera v pohorí Bachureň.
Dedina na Gemeri straší mnohých chlapov
Brdárka pod Veľkým Radzimom (Revúcka vrchovina) má niekoľko naj: na jar tu kvitne 3500 čerešní, nemajú tu krčmu a pokoj turistom nedajú žobravé psíky. Vo Volovských vrchoch na Zlatom stole vraj hodoval Matej Korvín. Branisko so skalnými oknami, jaskyňami, rysmi a vlkmi ukrýva latinský nápis v brale a Šmertnicu – dodnes neobjavenú lúku, kde odpočívajú padlí rakúski vojaci. Ukázali sme si, prečo je v Lopušnej doline (pohorie Kozie chrbty) radosť ísť na WC a čo hovorí legenda o jedinom tatranskom nešpicatom štíte.
Oravský hrad priťahuje filmárov
Z najvyššieho vrchu Nízkych Tatier sa dá pripraviť čaj a deti dobre vedeli, prečo. Údajne najkrajší slovenský vrch Veľký Choč stráži Oravu, kde žili známi autori na čele s Pavlom Országhom. Na miestnom hrade sa točili filmy Upír Nosferatu, Kráľ Drozdia brada, Láska na Vlásku aj Sokoliar Tomáš. Filmoví Pacho a Jánošík zas našli vhodné exteriéry v Manínskej tiesňave v Súľovských vrchoch. Nezatajil som, že na Starých horách strašil raz opitý medveď a v Tribeči miznú ľudia. Informácia, že rytieri zo Sitna vyjdú zachrániť Slovensko, keď mu bude najhoršie, zarmútila najmä starších poslucháčov, ktorí už prežili všeličo a rytierov stále nikde.
Najmenším pohorím je Burda
Pod Sitnom, v Štiavnických vrchoch, vznikli tiež prvé turistické značky na Slovensku. V Kremnických vrchoch je jedna z najdlhšie fungujúcich firiem na svete – mincovňa. Na juhu Slovenska zrak spočinie na krásnom modrom Dunaji a v Štúrove aj na mohutnej ostrihomskej bazilike a najmenšom slovenskom pohorí – Burde. Malebný Baťov kanál je vodnou cestou medzi Českom a Slovenskom. Na záver foto – prechádzky som ešte aktívnym a bystrým poslucháčom ukázal chalúpku deduška Večerníčka a pochválil turistu, ktorý svojho psíka v Tatrách nosí na chrbte. Naše stretnutie s nadanými deťmi uzavrel vedomostný kvíz. Aj ten zvládli na výbornú.
ORGANIZÁTOR
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným
Rozumieme nadaným, o. z.
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2025
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.