Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Máj 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
DVANÁSTY ROČNÍK POPULÁRNEJ LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHOL NA PREŠOVSKÚ UNIVERZITU V PREŠOVE 220 FINALISTOV Z CELÉHO SLOVENSKA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála

Aktivity
Prechádzka nadaných detí z Kremenca do vôd Baťovho kanála

Píše Dušan Guman

Po zdolaní všetkých slovenských pohorí a vydaji svojej (knižnej) dcéry o putovaní pestrou a čarokrásnou krajinou pod Tatrami som prijal pozvanie na pôdu Klubu nadaných detí v Prešove. S talentovanými žiakmi prvého stupňa sa nám spolupracovalo výborne. Bol som nemálo prekvapený, koľko toho najmenší o prírode a histórii Slovenska vedia.
V Poloninách strašia bradaté kravy
Panie učiteľky Ingrid Storinská a Juliána Sedláková a pán učiteľ Ľuboš Lukáč ma po rokoch opäť uviedli do prostredia prvého stupňa základnej školy. Mal som v úmysle predstaviť deťom nielen knihu Pohoria a ich najvyššie vrchy, ale od najvýchodnejšieho bodu Slovenska Kremenca po Baťov kanál na západe oživiť momentky z nezabudnuteľného putovania. Pri záberoch z Národného parku Poloniny som nemohol obísť svojho prvého medveďa, ktorého som na „čiare“ stretol. Reč bola aj „bradatej krave“ – zubrovi, ktorý nachádza pastvu blízko poľských a ukrajinských hraníc.

Do prezentácie sa zapájali aj deti
Neprezradil som však hneď všetko. Pýtal som sa a deti správne odpovedali na väčšinu otázok. Viaceré miesta pritom samy navštívili. Popri ukrajinskej hranici sme zbehli k vínnemu Tokaju a najnižšiemu bodu našej vlasti pri rieke Bodrog. Na Dukliansky priesmyk sme sa pozreli z vyhliadkovej veže, na Prešov zo Zbojníckeho hradu, na Červený kláštor – pôsobisko lietajúceho mnícha Cypriána – z Troch koruniek. Pietnu spomienku sme venovali najväčšiemu tatranskému ľadovcu v Bielovodskej doline a o speváčke Katke Koščovej sa deti dozvedeli, že kedysi sprevádzala návštevníkov jaskyne Zlá diera v pohorí Bachureň.
Dedina na Gemeri straší mnohých chlapov
Brdárka pod Veľkým Radzimom (Revúcka vrchovina) má niekoľko naj: na jar tu kvitne 3500 čerešní, nemajú tu krčmu a pokoj turistom nedajú žobravé psíky. Vo Volovských vrchoch na Zlatom stole vraj hodoval Matej Korvín. Branisko so skalnými oknami, jaskyňami, rysmi a vlkmi ukrýva latinský nápis v brale a Šmertnicu – dodnes neobjavenú lúku, kde odpočívajú padlí rakúski vojaci. Ukázali sme si, prečo je v Lopušnej doline (pohorie Kozie chrbty) radosť ísť na WC a čo hovorí legenda o jedinom tatranskom nešpicatom štíte.

Oravský hrad priťahuje filmárov
Z najvyššieho vrchu Nízkych Tatier sa dá pripraviť čaj a deti dobre vedeli, prečo. Údajne najkrajší slovenský vrch Veľký Choč stráži Oravu, kde žili známi autori na čele s Pavlom Országhom. Na miestnom hrade sa točili filmy Upír Nosferatu, Kráľ Drozdia brada, Láska na Vlásku aj Sokoliar Tomáš. Filmoví Pacho a Jánošík zas našli vhodné exteriéry v Manínskej tiesňave v Súľovských vrchoch. Nezatajil som, že na Starých horách strašil raz opitý medveď a v Tribeči miznú ľudia. Informácia, že rytieri zo Sitna vyjdú zachrániť Slovensko, keď mu bude najhoršie, zarmútila najmä starších poslucháčov, ktorí už prežili všeličo a rytierov stále nikde.

Najmenším pohorím je Burda
Pod Sitnom, v Štiavnických vrchoch, vznikli tiež prvé turistické značky na Slovensku. V Kremnických vrchoch je jedna z najdlhšie fungujúcich firiem na svete – mincovňa. Na juhu Slovenska zrak spočinie na krásnom modrom Dunaji a v Štúrove aj na mohutnej ostrihomskej bazilike a najmenšom slovenskom pohorí – Burde. Malebný Baťov kanál je vodnou cestou medzi Českom a Slovenskom. Na záver foto – prechádzky som ešte aktívnym a bystrým poslucháčom ukázal chalúpku deduška Večerníčka a pochválil turistu, ktorý svojho psíka v Tatrách nosí na chrbte. Naše stretnutie s nadanými deťmi uzavrel vedomostný kvíz. Aj ten zvládli na výbornú.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah