Prvé vlastné CD v trinástich: heligónkarka Vaneska Korenačková - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2021
LOGICKÉ ÚLOHY PRE NAJMENŠÍCH
PODPORIŤ ROZVOJ LOGICKÉHO MYSLENIA DETI PREDŠKOLSKÉHO VEKU NIKDY NIE JE NA ŠKODU. SKÚSIŤ SI TO S RATOLESŤAMI MÔŽETE V PRILOŽENÝCH ÚLOHÁCH OD PREŠOVSKÉHO PEDAGÓGA NA STRÁNKE PRESOV24.SK.
Apríl 2021
ŠKOLA PRE TVOJU BUDÚCNOSŤ
PODPORME SPOLOČNE ÚŽASNÝ PROJEKT DANIELA HEVIERA URČENÝ DEŤOM - "UČEBNICU" PRE BUDÚCNOSŤ, DO KTOREJ SA PONORIA AKO DO NAPÍNAVÉHO PRÍBEHU, KTORÉHO HLAVNÝMI POSTAVAMI SÚ PRÁVE ONY.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2021
IMAGINE MADE IN BOJNICE
BOJNIČANIA MICHAL LEKÝR A ADAM RÁZGA SÚ ŽIAKMI ZÁKLADNEJ UMELECKEJ ŠKOLY. ICH TALENT MÔŽETE SLEDOVAŤ AJ NA YOUTUBE. NAPRÍKLAD V PODOBE COVER VERZIE LEGENDÁRNEJ SKLADBY IMAGINE.
Apríl 2021
ONLINE HODINA LOGOPÉDIE
ZLEPŠIŤ SI VÝSLOVNOSŤ A ROZŠÍRIŤ SLOVNÚ ZÁSOBU DETÍ. TO BOLI HLAVNÉ CIELE ŠPECIALISTOV - LOGOPÉDOV, KTORÍ TIETO ONLINE HODINY PONÚKAJÚ ŽIAKOM ZÁKLADNÝCH ŠKÔL ZDARMA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Prvé vlastné CD v trinástich: heligónkarka Vaneska Korenačková

Aktivity
Prvé vlastné CD v trinástich: heligónkarka Vaneska Korenačková

Ak je pravda, ako sa hovorí, že heligónka je mužský nástroj, Vaneska Korenačková je výnimkou z pravidla. Okrem toho hrá rada futbal, chcela by učiť malé deti a hlavne rapídne rozšíriť svoju diskografiu. Na svojom konte má už aj vlastné CD.
Pozor, ako otočíte mech!
Vaneska má len trinásť rokov a momentálne navštevuje siedmy ročník základnej školy. Ako by laikom vysvetlila, na akom nástroji to vlastne hrá? „Heligónka je hudobný nástroj. Je to gombíková ťahacia harmonika. Medzi jej zaujímavosti patrí napríklad aj to, že keď dáš mech smerom dnu a von, má úplne iný zvuk. Vraví sa, že heligónka je mužský nástroj, ale hrať na nej sa začalo učiť veľmi veľa detí,“ upozornila Vaneska.

Nevyhýba sa ani svetovému športu číslo jeden
Popri heligónke Vaneska aj rada spieva. „Moje obľúbené predmety sú slovenský jazyk, biológia, ruský jazyk, telesná výchova. Vo voľnom čase veľmi rada športujem. Moje obľúbené športy sú futbal a bicyklovanie. Cez prázdniny sa hrám s kamarátmi, chodíme s rodičmi na výlety alebo aj na prázdniny ku krstnej mame,“ prezradila čosi zo svojho súkromia.
Na heligónke hrám od svojich deviatich rokov. Dostala som sa k tomu tak, že som spoznala Vlastičku Mudríkovú (známa slovenská heligónkarka a speváčka – poznámka) a tá ma veľmi zaujala. Doteraz ma to veľmi baví. Moje obľúbené ľudové piesne sú Lavička dubová a Na Moštenskej veži.“

Na svete je prvý vlastný hudobný nosič!
Iba trinásťročná hráčka na heligónke vydala už vlastné CD. „Moje prvé CD sa volá Ideme, ideme. Je to taká žatevná pieseň; aj preto som ho krstila žitkom, ktoré vypestoval môj otec. Na CD je 14 krásnych piesní. Krst CD bol 12. októbra 2019 v Hornom Moštenci a krstnou mamou bola Vlasta Mudríková. Súčasťou uvedenia CD bol tiež program, na ktorý som si pozvala svojich (hudobných) kamarátov, ktorí spríjemnili náladu,“ opísala Vaneska slávnostnú udalosť.
Trému má už len mamka
Vaneska žije v malebnom prostredí dedinky Dolný Moštenec. Obec je pod najvyšší vrchom Považského podolia s názvom Dielec a zároveň v blízkosti nádherných Strážovských vrchov. Tu absolvovala aj prvú verejnú prezentáciu. „Keď som šla na svoje prvé vystúpenie, a to bolo v Hornom Moštenci na hodových slávnostiach, mala som veľký stres, že sa pomýlim. Ale z ľudí som zlý pocit nemala vôbec. Hneď na prvom vystúpení som však mala i veľký potlesk. Teraz, keď idem na vystúpenie, vôbec nemám zlý pocit ani stres. Skôr to za mňa prežíva moja mama, ktorá má väčší stres, ako ja. Myslím si, že moji kamaráti stoja pri mne a fandia mi pri každom vystúpení,“ hovorí šikovná muzikantka.

Vaneskini favoriti
Hoci heligónka sa prirodzene spája s ľudovou hudbou a slovenským folklórom, nadaná umelkyňa má ako poslucháčka široký záber. „Počúvam aj moderné piesne. Moja obľúbená spevácka skupina je Verona, od nej sa mi veľmi páči pieseň Dáma. A samozrejme, mám rada aj iné skupiny.“ Čo sa týka hudobných vzorov, tam už predsa len dominuje folklór. „Mojím vzorom je Vlasta Mudríková. Ale aj sestry Bacmaňákové, Moštenskí pajtáši... A takto by som pokračovala do rána bieleho.“

Čo bude robiť, keď bude "veľká"?
Vzájomné hudobné meranie síl momentálne nie je práve šálkou kávy Vanesky Korenačkovej. „Na súťaže veľmi nechodím, ale úspechom je, že som vydala svoje prvé CD. Mojím hudobným snom je, aby som mala ešte veľmi veľa cédečiek a zahrať si s Vlastičkou Mudríkovou alebo aj inými známymi skupinami.“ Čo sa týka profesijnej budúcnosti, Vaneska má dobrý vzťah k deťom. „Odmalička som chcela byť pani učiteľkou na prvom stupni s menšími detičkami alebo dizajnérkou,“ uzatvára.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman, Foto: Michal Tvrdý
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2021
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah