Raketová kariéra dabingového herca Alexa Koníčka - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2024
VEČER TALENTOV
PODUJATIE URČENÉ FINALISTOM CELOSLOVENSKÉHO KOLA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. NA VEČER TALENTOV UŽ NIE JE MOŽNÁ REGISTRÁCIA - OBSADENÉ SÚ VŠETKY MIESTA.
Marec 2024
PROJEKTY ROZUMIEME NADANÝM
PONÚKAME POSLEDNÉ VOĽNÉ TERMÍNY NA REGISTRÁCIU PROJEKTOV A AKTIVÍT ROZUMIEME NADANÝM (MÁJ, JÚN 2024) URČENÝCH PRE ZŠ A SŠ. OKREM PROJEKTOV PONÚKAME PREDNÁŠKY PRE UČITEĽOV.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Marec 2024
ŠK LOGICKEJ OLYMPIÁDY 2024
V MARCI ODŠTARTOVALI ŠKOLSKÉ KOLÁ 12. ROČNÍKA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. POSTUPUJÚCI SÚŤAŽIACI SA STRETNÚ V MÁJI NA VEĽKOLEPOM FINÁLE V PREŠOVE.
Apríl 2024
PREŠOV HĽADÁ TALENTY ZŠ
DO SÚŤAŽE, KTORÁ MÁ OSLOVIŤ TALENTOVANÉ DETI Z PREŠOVSKÉHO KRAJA JE MOŽNÉ ZAREGISTROVAŤ ŠKOLU OD  8. APRÍLA DO 18. APRÍLA 2024. SÚŤAŽ PATRÍ MEDZI PROJEKTY INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Raketová kariéra dabingového herca Alexa Koníčka

Aktivity
Raketová kariéra dabingového herca Alexa Koníčka

Kariéru naštartoval závratnou rýchlosťou, keď ho režisérom odporučila Zuzka Kapráliková. Garde mu v dabingu robí jeho brat Erik; spolu si zahrali s Tomášom Maštalírom, či zadabovali s Kristínou Svarinskou. Moderátorskú dvojičku vytvoril Alex s Adelou Vinczeovou.
Nechýbal mu talent a chuť ukázať sa pred ľuďmi
15-ročný dabingový herec študuje na Gymnáziu Federica Garcíu Lorcu, kde sú jeho obľúbenými predmetmi španielčina a slovenský jazyk, resp. literatúra. Záľuby, ktoré vypĺňajú jeho voľný čas, sú dabing, herectvo, réžia, divadlo a spev. Z počítačových hier preferuje LEGO Harry Potter Collection, Grand Theft Auto V a Star Wars Battlefront 2. Z filmov je to séria s Harrym Potterom a snímky od štúdia Marvel, ako sú The Amazing Spider-Man 1 a 2. Z hudby si vie vychutnať to, čo práve dávajú v rádiu.
Za to, že sa dostal k dabingu, ďakuje Alex rodičom a Zuzke Kaprálikovej. „Moji rodičia si totiž všimli, že ma baví herectvo, spev a rád vystupujem pred ľuďmi. Práve preto sa ma opýtali, či by som nechcel vyskúšať casting do rozhlasovej detskej družiny. Ja som samozrejme súhlasil, lebo predstava, že by som čítal rozprávky do rádia, bola úžasná,“ opísal začiatky a nadšenie.

Ani nevedel ako a už bol v telke
Casting zvládol Alex na výbornú. „Naučil som sa tam všetko: ako správne dýchať pri čítaní dlhších textov, artikulovať, intonovať, čítať nahlas a zreteľne. A to všetko preto, aby som bol pripravený na to, čo ma čaká v štúdiu. Zuzka (Kapráliková - poznámka) si všimla, že ma to baví a po mojich prvých načítaných rozprávkach sa rozhodla, že ma posunie ďalej. Začala o mne hovoriť rôznym režisérom, ktorí si ma potom zavolali do štúdia na dabing filmu, aby sa presvedčili, či som vážne ten, za koho ma Zuzka má.“ Spočiatku daboval s ostatnými deťmi zbory komparz vo filme, či pozadie, no keď sa osvedčil, pribudli prvé malé dabované role vo filmoch a seriáloch. „Spadol som do toho sveta tak strašne rýchlo, že som ani sám nevedel, ako je to možné. Pred tým som si totižto ani nedokázal predstaviť, že práve mňa by bolo počuť v telke,“ podelil sa s dojmami.

Potrebné sú dobrá slovenčina aj rozcvičky
Slovenský jazyk je podľa mladého herca pri dabingu veľmi potrebný. A najmä ten spisovný. „Napríklad, keď ide o správne spodobovanie slovíčok hrad/hrat, dážd/dášť, mozog/mozok, atď. Ale je pravda, že sa mi ešte občas stane, že namiesto zme poviem sme,“ priznal. Jazykové rozcvičky vraj nevyhnutné nie sú, ale keď sa človek pred dabingom poriadne rozcvičí, je to rozhodne lepšie, ako bez nich. „Musím sa ale priznať, že to v poslednej dobe trochu flákam,“ poodhalil Alex. Role si nevyberá a zdá sa mu, že je to tak vari lepšie. „Často by som si vybral role, ktoré sú vekovo asi o desať rokov staršie. A to by bola katastrofa. Ale zároveň aj sranda,“ myslí si. Neoslovuje ho každá ponuka, no o to viac mu k srdcu prirastú postavy, ktoré mu sadnú ako uliate.
Srdcovkami sú Rodinka Úžasných, či disneyovka Luca
Moja najobľúbenejšia postava je určite prvá veľká postava, ktorú som daboval vo filme, a to Dash. Konkrétne vo filme Rodinka Úžasných 2. Úplne živo si pamätám telefonát, keď mi oznámili, že som túto postavu vyhral. Nedokázal som tomu uveriť.“ Ďalšou veľmi obľúbenou Alexovou postavou je chlapec menom Alberto, ktorý spoločne so svojím priateľom menom Luca skrývajú tajomstvo, že sú podmorské príšery. „Je to nádherný film menom Luca od Disneyho a ja som len rád, že som mohol byť jeho súčasťou. Dôvod, prečo je pre mňa Alberto najobľúbenejšia rola je, že je to chlapec, ktorý navonok pôsobí ako ten najväčší frajer, no nakoniec sa ukáže, že je to citlivý chalan, ktorý zažil aj veľa zlých vecí. A tiež preto, lebo som si po prvý raz v živote zadaboval s mojím mladším bratom v kinofilme. On ako Luca a ja ako jeho najlepší priateľ. Najprv prišli výsledky zo zahraničia, že Erikovi sa túto rolu podarilo získať a keďže ja už som v tom čase mal po castingu, jediné, v čo sme dúfali je, že sa to podarí aj mne.“ Dovtedy súrodenci spolu dabovali len v televízii alebo na ich youtube kanáli. Nakoniec sa im tento sen splnil.

Vlastné filmy nepozerá
Alex ako divák si vyberá iba tie svoje filmy, ktoré ho ešte počas dabovania dostanú do kolien. Aké najčastejšie chyby sa pri dabingu stávajú? „Moja najčastejšia chyba je určite nesústredenosť. Buď sa mi stane to - čo je ten lepši prípad - , že ma až príliš zaujme film, ktorý práve dabujem a niekedy sa zabudnem, že nie som v kine, ale pri dabingu. To ale našťastie rýchlo prejde (smiech). Ďalšia vec, ktorá sa mi stávala hlavne vtedy, keď som s dabingom začínal bola, že keď som prišiel do štúdia, namiesto toho, aby som sa vžil do role, myslel som na školu a iné povinnosti. No v tej chvíli musím na to všetko zabudnúť a riešiť iba problémy svojej postavy.“ V čom je dabing podľa Alexa iný v porovnaní s klasickým herectvom? „Herci na televíznej obrazovke dávajú všetky svoje emócie prečítať divákom priamo z ich tváre. A tým najlepším sa stačí len pozrieť do kamery a z očí im viete prečítať, ako sa cítia. Vetu povedia úplne prirodzene, no vy podľa tváre viete určiť všetko. A to je umenie. Kdežto dabing je v tomto úplne iný. Tu všetku energiu a emócie musíte dať do hlasu. Vyhrať sa s textom a pauzami a ukázať divákovi, o čo tam ide.“

Slovenský dabing ľudia podceňujú
Podľa Alexa by si dabingoví herci zaslúžili väčšiu vďaku. „Mám pocit, že si ľudia niekedy ani neuvedomujú, koľko roboty a ľudí stojí za všetkými filmami, ktoré nám bežia v televízii alebo v kinách. Keď sa povie slovenský dabing, reakciou ľudí, ktorých som stretol, bolo väčšinou mávnutie rukou. Buď naň všetci nadávajú alebo to ani neriešia a zapnú si titulky, pretože už dopredu hovoria, aký je slovenský dabing hrozný. Česť výnimkám! Samozrejme to ale chápem, ak si chcete vypočuť svojho obľúbeného herca.“ Čas na výrobu dabingu je rôzny. „Ak film ide do kín, môže to zabrať aj dva mesiace, pretože každú jednu pasáž kontrolujú v zahraničí. Počas týchto komplikovaných rokov sa výroba niektorých filmov oneskorila i pre covid. Herec zostal v karanténe, a tak nemohli dotočiť film a vydať ho na kontrolu. Ak však ide o film, ktorý ide do televízie, ten môže zabrať aj týždeň a jednej postave pár hodín,“ vysvetlil Alex fakty zo zákulisia svojej práce.

Cestu si nachádza aj k záporákom
Náročnejšie pre Alexa je dabovať seriál. „Keďže ak by som dostal nejakú rolu, s ktorou by som sa úplne nestotožnil a dabovala by sa mi zle, nerád by som sa k nej vracal. Tento prípad sa nestáva veľmi často, pretože aj keď hrám záporáka, vždy si k nemu nájdem nejakú cestu a ešte ma to väčšinou aj viac baví, keďže je to výzva. Avšak nehovorím, že sa mi nestalo aj toto.“ Uprednostňuje ako divák dabing alebo film v origináli s titulkami?Keď ide o film, ktorý mám rád a hrá tam môj obľúbený herec alebo herečka, väčšinou si to pozriem s titulkami. Ale keď ide o film, kde ja alebo môj brat dabujeme, nie je čo riešiť.“ Počuť sám seba vo filme vraj nie je dobrý pocit. „Nerád sa počúvam, a to z toho dôvodu, že si začnem vyčítať, čo som spravil zle a čo som mohol urobiť inak. A keď už ideme do kina na film, kde som daboval, som so sebou spokojný vždy len pred filmom. Rodina ma však vždy podporí, a tak som šťastný a dojem z filmu mi to nakoniec nepokazí.“
Pri dabingu by rád ostal
V budúcnosti by som pracovať v dabinbgu chcel, a to je práve dôvod, prečo v ňom a v herectve pokračujem. Veľa ľudí mi hovorilo, aké ťažké je pokračovať v dabovaní v období puberty. Mutuje hlas. A mali pravdu - je to ťažké, ale vzdávať sa nebudem. Chcel by som byť totiž v budúcnosti dabingový a filmový herec a rád by som si vyskúšal aj režírovať filmy. Najviac ma zaujíma herectvo a všetko okolo toho: dabingové, filmové, divadelné herectvo. Viem, že je toho veľa, ale keď nevyskúšaš, nevieš.“ Alexovými obľúbenými slovenskými hercami sú Tomáš Maštalír, Juraj Kemka a herečka Kristínka Svarinská. Čo sa týka zahraničných hercov, sú to Andrew Garfield a Emma Watson. „Pracoval som už s Tomášom Maštalírom. Ja a môj brat sme s ním natáčali film, no do kín pôjde až na budúci rok. S Kristínkou Svarinskou som sa stretol v dabingu a musím povedať, že je veľmi milá. Pri práci som sa stretol napríklad aj s Jurajom Kemkom, ktorý je veľký komik a vynikajúci improvizátor - môj vzor (úsmev).“

Moderátorskú partnerku mu robila Adela Vinczeová
Vo svojom voľnom čase najradšej dabujem s bratom na YouTube kanáli Dabing Brothers (https://www.youtube.com/channel/UCiXZXUdm82ExmDqIk4_qC8Q), kde robíme dabované paródie na rôzne filmy a seriály. Tieto videá sme začali natáčať v čase, keď na Slovensko prišla prvá vlna koronavírusu a robíme ich pre pobavenie divákov. Rád sa venujem hudbe, chodím na klavír a spievam. Niekedy si vymýšľam vlastné piesne. Potom ich skúšam naspievať a vydať na YouTube. Rád píšem scenáre k našim paródiám a starám sa o samotné natáčanie, strih, hudbu a efekty, čo ma takisto veľmi baví. Navštevoval som tiež Základnú umeleckú školu Jána Albrechta a ich super krúžok audiovizuálnej tvorby. Na tomto krúžku sme natáčali a následne postrihali vlastný krátky film a poslali ho do celoslovenskej súťaže Zlatá klapka. Nie len, že som sa tam naučil kopec trikov na filmovanie, ale mal som možnosť odmoderovať celý gala večer súťaže s pre mňa najlepšou moderátorkou Adelou Vinczeovou. Bola to ohromná skúsenosť,“ skonštatoval Alex.

Neleňoší ani cez prázdniny
Alex veľmi rád navštevuje divadelný tábor v Českej Republike s názvom Letní Herecká Škola. „Je to tam úžasné. Počas tábora som sa naučil prakticky všetko, čo má taký divadelný herec ovládať. Pohyb na javisku, tanec, divadelné vystupovanie na pódiu, prácu s hlasom a kopec ďalších užitočných vecí. K tomu som si tam našiel veľa úžasných priateľov, s ktorými si super rozumiem. Každý rok sa tam rád vraciam, pretože tam nájdem ľudí s takými záujmami, ako mám ja a nikdy sa teda nenudím. Spolu pracujeme na večerných a ranných projektoch a muzikáli, ktorý zahráme pre rodičov. Je to úžasné aj z dôvodu, že si môžete vybrať, kým chcete byť. Nemusíte byť iba herec, ale aj režisér, asistent réžie, zvukár, produkčný, kostymér, osvetlovač, atď.  Samozrejme nemôžem nespomenúť divadelnú školu LUDUS, ktorú navštevujem už 3 roky a milujem to tam kvôli skvelej atmosfére, ktorá sprevádza naše predstavenia,“ uzavrel rozprávanie Alex Koníček.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman, Foto: Súkromný album - A. Koníček
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah