Skrytá sila papiera, tajomstvo svetla a farieb, bláznivé ilúzie. Nadané deti experimentovali. - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2022
LOGIFORMIÁDA
NADANÉ DETI Z KLUBU NADANÝCH DETÍ PRI SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE SA ZAPOJILI DO TESTOVANIA LOGICKEJ SÚŤAŽE LOGIFORMIÁDA. NAPÄTIE SA DALO KRÁJAŤ!
Apríl 2022
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
PEDAGOGICKÁ FAKULTA PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE UŽ PO DESIATYKRÁT ZORGANIZOVALA TRADIČNÉ FINÁLOVÉ KOLO LOGICKEJ OLYMPIÁDY ŽIAKOV SO VŠEOBECNÝM INTELEKTOVÝM NADANÍM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Apríl 2022
MIMORIADNY ÚSPECH!
LOGICKÉ MYSLENIE A ZRUČNOSTI POTREBNÉ PRE VSTUP DO ŠKOLY SI BUDE TENTO ROK ROZVÍJAŤ 6411 DETÍ Z 331 MATERSKÝCH ŠKÔL. IDE O NAJVYŠŠÍ POČET ZAREGISTROVANÝCH DETÍ OD VZNIKU SÚŤAŽE.
Apríl 2022
SILNÉ STRÁNKY NADANÝCH
NADANÉ DETI CVIČILI ROZMANITÉ TALENTY A NADANIA. TO VŠETKO V KLUBE NADANÝCH DETÍ PRI ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA ŠMERALOVEJ ULICI V PREŠOVE POD HLAVIČKOU INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Skrytá sila papiera, tajomstvo svetla a farieb, bláznivé ilúzie. Nadané deti experimentovali.

Aktivity
Skrytá sila papiera, tajomstvo svetla a farieb, bláznivé ilúzie. Nadané deti experimentovali.

Školáci zo Súkromnej základnej školy DSA v Prešove sa stretávajú v Klube nadaných detí. Jedno zo septembrových stretnutí venovali experimentom. Boli úžasné!
Nielen realizácia pokusu, ale aj jeho zdôvodnenie
Objaviť skrytú silu papiera, spoznať tajomstvo svetla a farieb, či preskúmať svet úžasných optických efektov sa podarilo nadaným školákom z Klubu nadaných detí Prešov na Súkromnej základnej škole DSA. Stretnutie zamerané na experimenty bolo zaujímavé a zároveň obohacujúce. „Pokusy“ si spoločne vyskúšali a zároveň zdôvodnili. Otázka „Prečo je to tak?“ bola úspešne zodpovedaná.

Pútavé dejiny papiera
Egypt sa spája s dejinami výroby papiera. Nepochybne práve tam zaznamenávali myšlienky na upravovaný bambus (lyko). Papyrus - podľa rastliny Gyperus papyrus - neskôr nahradil pergamen, a potom sa papierovou veľmocou stala Čína. Pozadu neostalo ani Slovensko, kde s dovozom papiera začali v 14. storočí, a to až z Talianska. Od vzniku prvej ručnej papierne na Slovensku po zánik ručnej výroby v druhej polovici 19. storočia prešlo viac ako 400 rokov. Ručná výroba bola rozšírená najmä na východnom Slovensku. Základnou surovinou na výrobu papiera boli handry. Neskôr slama, ale aj osie hniezda. Kým vo svete sú ručné papierne považované za kultúrne dedičstvo, na Slovensku sa z pôvodných papierní nezachovala ani jedna. K papieru ešte jedna zaujímavosť: v roku 1870 vyšlo prvé papierové vydanie New York Times.
Papier nezložiteľný, neroztrhateľný, nezlomný
Silu papiera spoznali nadané deti prostredníctvom niekoľkých pokusov. Prvým bolo jeho skladanie. Papier sa prekladá ľahko. Prehýbaním môžeme urobiť niekoľkovrstvový tvar, až kým už nie je možné vytvoriť ďalšiu vrstvu. Prekvapenie však príde pri siedmom preložení hárku. Vtedy s papierom viac nepohnete. Silu papiera si školáci overili tiež pri pokuse s jeho trhaním, ktoré je takmer nemožné. Vyskúšajte uchopiť papier oboma rukami za jednotlivé strany a roztrhajte v strede. O tom, že papier je „silný spoločník“, získali deti ďalší dôkaz tretím pokusom, tentoraz s papierovými rúrkami. Stačí ich položiť pod tácku, na ktorú nadaní postupne umiestnili množstvo kníh. Papierové rúrky uniesli presne 24 kníh, čo bolo približne 13 kilogramov. A to aj po odobratí väčšiny papierových „stĺpov“.

Svet bez farieb by bol nudný
Nasledujúcou kapitolou v experimentovaní boli záhady svetla. Deti objavili, že biele svetlo je v skutočnosti tvorené mnohými úžasnými farbami. Naučili sa ich kombinovať a deliť. A to všetko iba za pomoci farebného disku, farebných dielikov a rukoväte. Zostrojili otáčacie farebné koliesko a kombinovali farby rôznych vlnových dĺžok. Premiešané farby tvorili takisto rôzne odtiene. Pri zmiešaní šiestich čistých farieb vytvorili výslednú farbu, ktorou bola biela.

Tajomstvo optických ilúzií spoznali návštevníci Klubu nadaných detí pomocou úžasných trikov s farbou a svetlom. Netradičnou pomôckou sa stal disk z piatich kariet, ktorými vytvorili točiacu ilúziu. Rovnako zaujímavé boli kolísajúce obrázky (10 kariet s obrázkami). Obrázky v rôznych polohách a s použitím rôznych farieb a pozadia vytvorili ilúzie, ktoré oklamú aj najmúdrejších. Medzi najznámejšie ilúzie patria dva znaky rovnakej veľkosti, kde jeden je na hornej strane stránky a druhý na spodnej strane. Kartami zaiste zamieša i pridanie pozadia, napríklad cesty. Vyskúšajte!
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah